Turkcell Paketim Bittiğinde Hiçbir Onayım Olmadan Tanımlama

Betül Betül3 hafta önce

Ayın Turkcell yetkilisi bana haksız ve dayanaksız 187 TL fatura gönderim bildiriminde bulunmuşsunuz bunu asla kabul etmiyorum geçen ay tel. Hattıma haksız bir şekilde 250 dakika karşılığı 24 TL faturama ilave etmişsiniz benim sizden böyle bir talebim olduğumu da hattıma 250 dakika yüklediniz bende buna tepkimi koydum ve hattımı bir bir gün bile olsa başka bir operatöre taşıdım ve tekrar geri taşıdım ve o haksız faturayı da ödedim ama bu haksızlığında ötesinde asla ödemeyeceğim ya iptal edersiniz ya da her türlü yasal hakkımı kullanacağım. 

Gerek Tüketici Mahkemesi gerek Tüketici Hakem Heyeti hangi yasal yol varsa kullanacağım bunu bilmenizi isterim ben sizin bana gönderdiğiniz mesajı görmemiş olabilirim siz hemen bana niçin 250 dakika çaktınız asıl sizi o zaman şikayet etmem gerekiyordu mailleriniz elimde mahkemeye kanıt olarak sunacağım benim hattım zaten akıllı fatura idi kim nasıl tarifemi değiştirmiş bilmiyorum ya da yine akıllı fatura kapsamında olduğunu sanıyordum görevlileriniz yeterli bilgiyi vermeden işlem yapıyorlar bunu asla kabul etmiyorum.

Şu anda tam 3 tane Turkcell abonemiz var hepimiz sisteminizi iptal etmekte de karar aldık bu gece yola çıkıyorum faturam iptal edilmez ise sizi vardığım yerin Tüketici Mahkemesinde dava edeceğim bilginize bu faturayı da asla ödemiyorum ve bütün haklarımı sonuna kadar kullanacağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle sağlıklı günler diler, iletişimde bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell ailesi olarak tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak bizim önceliğimizdir. Sizi kaybetmek istemeyiz. Paket haklarınız bittiğinde tarafınıza SMS ile bilgi verilmektedir. Kullanımın devamı halinde aşım paketleri hattınıza tanımlanmaktadır. Bu paketler tarifenizin özelliği olduğu için iptal edilememektedir. Dilerseniz aylık 9 TL karşılığında Akıllı Fatura Kampanyasına katılarak aşım paketlerinin tanımlanmasını engelleyebilirsiniz. Akıllı Fatura Kampanyası, paket bitiminden sonra veya pakete dahil olmayan kullanım yapmak istediğinizde, faturanıza ek ücret yansımaması için devreye girer. Kullanımınızı kısıtlayarak durdurur ve sizi bilgilendirir. Kampanyaya “AKILLI FATURA” yazıp 2200’a SMS göndererek katılabilirsiniz. Hizmet verdiğimiz her kanalımızdan müşterilerimize iyi bir deneyim yaşatmak isteriz. Olumsuz deneyim yaşadığınız, eksik bilgi verildiğini düşündüğünüz hizmet kanallarımızla ilgili geri bildirimlerinizi iletmek isterseniz detayları ile birlikte "Dijital Operatör Uygulaması - Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek talebinizi iletebilir, durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Mustafa 2 hafta önce  

    Kapattır gitsin. Bulaşılacak bir operatör değil. Geçmiş olsun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler