Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Turkcell Online Pakete Geçiş İmkansızlığı!

Ceylan
16 Haziran 15:51
89

Online işlemler üzerinden ; Platinum Aynen Favorim 60 GB 30GB + 30GB sosyal medya 2000 dakika Her Yöne Seç 12 ay sabit fiyat 550 tl/AY Turkcell'liler Sınırsız Konuşma Bu hattı 12 ay boyunca 550 TL tl'ye almak istiyorum ancak uyarı alıyorum. Numaranız faturalı hatta geçiş lemine uygun değildir. Diyor beni arayabilir misiniz? Geçiş yapmak istiyorum müşteri hizmetleri yardımcı olmuyor sorun sitenizle alakalı. Mevcut hatta kontratım ya da borcum vs yok.

Gelişme
Gelişme

17 Haziran 20:11

Turkcell 'e faturalı numara taşıma online olarak başvurduğumda "Numaranız faturalı hatta geçiş işlemine uygun değildir" diye bir bilgilendirme mesajı alıyorum. Kendi sitesinden gerekli şartlara uygun olduğu halde sisteme numaramı taşıyamıyorum. Yardımcı olunmasını istiyorum.

Ek
17 Haziran 01:11

Turkcell 'e faturalı numara taşıma in online olarak başvurduğumda "Numaranız faturalı hatta geçiş işlemine uygun değildir" diye bir bilgilendirme mesajı alıyorum. Kendi sitesinden gerekli şartlara uygun olduğu halde sisteme numaramı taşıyamıyorum. Yardımcı olunmasını istiyorum.

16 Haziran 15:52 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Talebinizle ile ilgili inceleme yaparak en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Saygılarımızla, Turkcell

16 Haziran 16:13
Ceylan
17 Haziran 00:47

Online olarak Numara taşımada karşıma çıkan sorunu belirttim sizlere. Ayrıca geçiş özelliğinide taşıyorum mevcut faturam 550 TL zaten (Kontratsız kullanıyorum faturalı). Şunu merak ediyorum zahmet edip aramak bu kadar zor mu? Sizleri tercih etmek isteyen bir müşteriniz var ve tam olarak ne yazdığımı okumadan cevap veriyorsunuz, bu kadar mı önemsiyorsunuz yeni gelecek müşterinizi yoksa yeni gelecek müşteriye ihtiyacınız mı yok? Tamda bu sebepten 15 yıl önce beni kaybettiniz eğer yarın gün içerisinde aranmazsam asla sizleri tercih etmeyeceğim. Oraya bir tarife (Paket) Koyuyorsunuz ancak numarasını taşımak isteyen yeni aboneler mevcut tarifeye geçerken sıkıntı çıkarıyor (Hata veriyor). Böyle bir tarife yoksa oraya neden konuldu? Eğer varsa neden yeni müşterinin online geçiş talebini sağlamıyor. Tam olarak yarın bunların cevaplarını ve sorunumu çözecek kişiyi aratırsanız online geçişte yardımcı olursa sizi tercih edeceğim aksi halde gerçekten benim için tamamıyla bitecek. Bilgilerinize.

Ceylan
18 Haziran 14:15

Otomatik mesaj veriliyor sürekli, mesajım okunmuyor ve geri dönüş yapılmıyor Turkcell benim için bitmiştir zahmet edip dönmenize gerek yok olmayan kampanyaya doğal olarak başvuru yapamam 60 GB 550 TL diyorsunuz ama başvuruda sorun yaşanıyor. İyi günler size

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayet Yaz