Turkcell Onay Almadan Ek Paket Tanımlayıp Haksız Kazanç Elde Etmek

Göktürk Göktürk28 Ekim 00:37

10 yılı aşkın süredir Turkcell kullanıcısıyım. 2 ay evvel kullandığım tarifemin taahhüdü bitti ve bol 6 adında yeni bir tarife ile kullanımıma devam ediyorum ; ücreti elektronik haberleşme vergisi dahil 42 TL. Bu ay faturam 93 TL geldi, dijital operatörden fatura detayına baktığımda ek ses paketi tanımlanmış 2 adet, bir paketin ücreti 24,5 TL toplamda 49 lira bir fazla tutar görünüyor. Müşteri temsilcisini aradım bana mesaj gönderdiklerini bu mesajda dakikamın bittiğini belirttiklerini ve kullanımım devam ederse ek ses paketi vereceklerini yazdığını söylüyor ve onay yerine geçiyor diyor. 

Paket kullanımım bittiğinde beni sesli uyarırsın bitti paketindeki dakikan diye, ek konuşma için onay verin diye teklif sunarsın ben istersem onaylarım. Sen kendin yazıp mesaj yollayıp benim yerime onay veremezsin bu bir suçtur. 

Sonuçta ben seninle aylık 42 liraya 1000 dakika konuşmak için anlaştım sözleşmem bu benim, dakikam günüm dolmadan bittiyse arama yaptırmazsın ki önceki paketim öyleydi. Bana mesaj yollayıp ek konuşma paketi yapamazsın yok böyle bedavaya para kazanmak. Daha komik olanını söyleyeyim ; eğer paket kullanımımız bittiğinde Turkcell in fahiş fiyattan ek paket tanımlamasını istemiyorsak aylık 9 TL'ye akıllı fatura bedeli varmış. Yani dakikam bitince sesli söylemiyorsun veya aramama müsaade etmemek yerine bana 9 lira bedelle ben önlerim diyorsun. 

Yıllardır kullanıyorum bu hattı ama gerçekten lanet ettim, bu faturayı ödemeyeceğim, icra mahkeme ne varsa her türlü yolu deneyeceğim. Milyonlarca kullanıcıdan bu bedeli aldığını düşündüğümüzde milyonlarca hatta milyarlarca lira bedavadan kazanacaksınız.

Ben Türk evladıyım arkadaş, kolay para kazanamıyorum kimseye de üzerimden kolay para kazandırmam. Hele ki pandeminin dünya üzerinde, özellikle de ülkemizde oluşturduğu ekonomik bunalım sürecinde. Büyüklüğünüze, idare anlayışınıza ve vizyonunuza da inanmıyorum artık. Bu sorun çözülene kadar da ailemde çevremde ne kadar Turkcell kullanan varsa başka GSM operatörlerine geçmeleri için çaba göstereceğim.

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 30 Ekim 12:06

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz ile ilgili inceleme yapılarak 26.10.2020 tarihinde tarafınıza bilgi verilmiştir. Verilen yanıtları web sitemizde yer alan “Tüketici Şikayetleri > Şikayet Takibi” bölümünden görüntüleyebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 28 Ekim 00:39

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler