Turkcell Numara Taşıma Talebim Gerçekleştirilmedi Evraklarım Kayıp

Saime Saime25 Ağustos 17:21

23 Temmuz numara taşıma için internet üzerinden form doldurdum. 27 Temmuzda kurye ile sim kartım bazı evraklar imzalatılarak kimlik fotoğrafım alınarak tarafıma teslim edildi. Sim kartı getiren Turkcell görevlisi bana en kısa sürede Turkcell tarafından aranacağımı söyledi. Aradan 1 hafta geçti arayan soran olmadı. Müşteri hizmetlerini aradım talebiniz incelemede bekliyor dediler. Birkaç gün daha bekledikten sonra tekrar müşteri hizmetlerini aradım beni bayiye yönlendirdi. Bayiye gittim sizi buraya yanlış yönlendirmişler biz buradan bir şey yapamıyoruz dediler. Bayiden çıkmadan tekrar müşteri hizmetlerini aradım yeniden talep oluşturuyoruz 48 saat içinde size geri dönüş yapılacak dediler. Bu arada sizi bayiye boşuna yönlendirmişler dedi. 

48 saat sonra tekrar aradım müşteri hizmetlerini işleminiz beklemede kullandığınız operatör onay vermemiş olabilir orayı arayın dediler. Kullandığım hattın müşteri hizmetlerini aradım bize böyle bir bilgi ve talep iletilmedi dediler. Tekrar müşteri hizmetlerini aradım takibe alıyoruz 48 içinde döneceğiz dediler. Birkaç gün sonra sim kartımı getiren kurye görevlisi aradı kimliğimin fotoğrafını tekrar çekip bildirilen numaraya WhatsApp'tan göndermem istendi. Ben de istenileni yaptım kimliğimin fotoğrafını çekip WhatsApp'tan gönderdim. Bu arada sabırla bekliyorum sorunu ne zaman çözecekler diye. Birkaç gün daha bekledim yine arayan soran olmadı. Ben aradım müşteri hizmetlerini işleminiz beklemede acil kategorisine alıyoruz dedi. Yine 48 saat beklemem istendi. Bu arada tam 17 tane 48 saat geçti. Yani 1 ay 1 hafta. Beklemeye devam ettim. Taki bugün bir mesaj geldi. Aynen şöyle "Turkcell.com.tr'den ilettiğiniz numara taşıma talebiniz zaman aşımı riski sebebiyle iptal edilmiştir. Turkcell.com.tr den tekrardan yeni talep oluşturabilirsiniz. Turkcell B002" Bu arada imzaladığım gönderdiğim evraklarla ilgili herhangi bir bilgilendirme de yok. Bu kadar saçmalık olabilir mi? Hem oyalıyorsunuz hem de dalga geçer gibi zaman aşımı sebebiyle iptal ediyorsunuz. İnsanları psikolojik test mi ediyorsunuz niyetiniz nedir? Peki siz olsanız ne yapardınız? İnsanlarla dalga geçmenin insanların psikolojisini bozmanın bir bedeli olmalı. Türkiye'nin birkaç tane daha farklı operatörlere ihtiyacı var. Halihazırdakilerin karnı doymuş hizmet yerine laylaylom yapıyorlar.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 27 Ağustos 08:14

Değerli Müşterimiz, Turkcell ailesi olarak tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak bizim önceliğimizdir. Yaşamış olduğunuz süreç için üzgünüz. İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında 25.08.2020 tarihinde tarafınıza SMS ile bilgi verilmiştir. Tekrar talepte bulunmak isterseniz ve bu konuda iletmek istediğiniz talepleriniz olursa Web sitemizden iletebilirsiniz. https://www.turkcell.com.tr/tr/form/tik-diye-turkcellli-olmak-yardim?place=autocomplete&qt=t%C4%B1k%20diye Web sitemizden talebinizi iletmeniz durumda memnuniyetle yardımcı olabiliriz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

profile-icon Saime 25 Ağustos 18:03

Hala insanları aldatmaya devam ediyorsunuz. Dijital operatör uygulamasının yardım kısmında "yeni talep ilet" bölümü yok. Sadece "talep ilet" var oradan da herhangi bir sorun şikayet bildiremiyorsunuz bu kısım sadece evrak gönderimi ile alakalıdır yazıyor. Ayrıca taleplerim kısmı da yok. Verdiğiniz takip numarasıyla sitenizden veya uygulamanızdan hiçbir yerden takip edemiyoruz. Sanki çözüm üretiyormuş gibi görünüyorsunuz ama sadece laf kalabalığı yaparak oyalamaya dalga geçmeye devam ediyorsunuz. Verdiğiniz hizmetin kaliteli olup olmaması umurunuzda bile değil. Çünkü insanlar mecburlar size maalesef fazla seçenekleri yok. Şurada Turkcell hakkında yüzlerce şikayet var ama çözülen yüzde 8. Bu da gösteriyor ne kadar kalitesiz hizmet sunduğunuzu. Demek ki buradaki insanların yüzde 92 si mağdur durumda. Ve bir çözüm yok! Yazıklar olsun sizin gibi kuruma!

Turkcell Logo Turkcell 25 Ağustos 17:22

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler