Turkcell Numara Taşıma Süreci Hakkında

Mert Mert28 Ekim 13:20

6 Ekim 2020 tarihinde Turkcell ınternet sitesinden farklı bir operatörde bulunan numaramı Turkcell'e taşımak için başvuru yaptım. 10 Ekim 2020 günü kurye Turkcell hattımı getirdi ve imzalarımla birlikte gerekli evraklarımı aldı ve gitti. Bu aşamadan sonra 4 iş günü içinde açılması gereken Turkcell hattım 14 iş günü geçmesine rağmen açılmadı. Bu süreçte farklı zamanlarda Turkcell müşteri hizmetlerini aradım fakat her seferinde "talebimin acil olduğunu ilgili birimlere ilettiler ve ilettikleriyle kalmadılar. 

Sanırım ilgili birimin ilgisini çekmiyor. Hiçbir şekilde hareket yok. Sözde bir takip numarası veriyorlar ama henüz Turkcell müşterisi olamadığımı için takip numarasını kullanamıyorum. Müşteri temsilcisi acaba eksik evrak mı var diye sorgulama yapıyor hiçbir evrakın eksik olmadığını sadece ilgili birimin onay verme aşamasında olduğunu söylüyor ve ilgili birim ısrarla onay vermiyor. Son çare olarak buraya yazıyorum. Turkcell hazretleri buradan da ilgi duymazsa problemime talebimi iptal edeceğim. Umarım çözüm sunmayan kopyala yapıştır bir cevap yazıp geçiştirmezsin Turkcell.

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 29 Ekim 12:08

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletişimde bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Belirttiğiniz durumun incelenmesi konusunda talebinizi ilgili ekiplerimize yönlendirdik. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 28 Ekim 13:23

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Murat 29 Ekim 14:15  

    Ben de aynı durum ile karşı karşıyayım. Sürekli durum aciliyeti belirtip başlarından sallıyorlar. Sanırım ellerinde çok fazla müşteri var ve bünyelerine yeni müşteri almak istermiyorlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler