Turkcell Numara Taşıma Erteleme Veya İptali!

Halil Halil3 gün önce

Türk Telekom ile olan sözleşmemin 02 Nisan tarihi itibari ile sona ereceğini zannederek 24.03.2020 tarihinde saat 17.41 itibarı ile numaramı taşımak üzere T---bayii ne müracaat ettim. Başvurum alındı ve 2 ila 4 gün arasında onaylanacağı söylendi. Başvuru yaptıktan yaklaşık yarım saat sonra Türk Telekom'dan 112 TL fatura bilgisi geldi.

İncelediğimde sözleşmemin 30 Nisan da sona ereceğini öğrendim. Ve ertesi gün açılır açılmaz ki bayiler artık 12.00-18.00 arası hizmet veriyor T---bayiine gittim. 

Kontrol ettikten sonra iptal işlemi yapamayacaklarını söylediler. Müşteri hizmetlerinizi aradım. Onlarda diğer operatöre iletildikten sonra yapamayacak bir şeyleri olmadığını söylediler. Aradan 24 saat bile geçmeden müracaat etmeme rağmen iptal işlemi yapmıyorlar ve bana 112 TL ekstra ücret ödetecekler.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 1 gün önce

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 25.03.2020 tarihinde konuyla ilgili tarafınıza bilgi verilmiştir. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 3 gün önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler