sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Turkcell Ne Aktivasyon Ne İptal!

İbrahim İbrahim3 hafta önce

Turkcell'den 21 Ekim Çarşamba günü kızım için hat satın aldım. 23 Ekim Cuma günü elime ulaştı. Aktivasyon için Çağrı Merkezini aradığımda herhangi bir işlem yapmama gerek olmadığını, 48 saat içinde aktif olacağını ve aciliyetlerini bildirdiklerini söylediler. Cumartesi ve Pazar günü tekrar aradım aynı cevabı verdiler. Pazartesi günü aradığımda daha önce hiçbir kaydın açılmadığını şimdi kaydını açtıklarını söylediler ve beklememi ilettiler. 27 Ekim Salı günü de açılmayınca tekrar aradım çm'yi. Yine bir kaydın açılmadığını söyleyince ben iptal etmek istediğimi söyledim. Çünkü aktivasyon yapılmadan iptal hakkımın olduğu yazıyordu internet sitelerinde. İlgili cm görevlisine iptal oldu mu, ben yeni bir hat talebinde bulunacağım dediğinde olumlu yanıt aldım. Sonra aynı akşam gidip TT Mobil den hat satın aldım. 15 dakika içinde açıldı.

Ben her şey düzeldi derken ertesi gün (28 Ekim Çarşamba) Turkiye.gov.tr den baktığımda hattın aktif olduğunu öğrendim. Telefon numarasını da aradığımda önceden kayıtlı numara yok derken şimdi ulaşılamıyor bilgisi veriyordu. Cm tekrar aradım. Bu seferde aktivasyon yapıldığından bir bayiden iptal ettirmem gerektiğini öğrendim.

Bu sefer bayiye gittim iptal talebi yaptım. Verdiğim iletişim numarasından 3 saat içinde aranacağım söylendi. Yine aranmadım.

29 Ekim günü telefonuma taaa 23-2**25 Ekim'de aktivasyon için açtığım çağrılar için mesajlar gelmeye başladı. Hattımın zaten aktive edildiğini söylüyordu sağ olsun.

Tekrar cm yi aradım. Beni kimse aramıyor durum nedir diye? Beni alıp kullanmadığım, telefona bile takmadığım hattan aramışlar. Yine açıkta kaldım.

1. Başka operatörün 15 dakika da açtığı işlem için 5 gün bekledim. Aktive etmediniz. 2. İptal ettirmek istedim. Etmiyorsunuz. 3. Bir de bana fatura çıkarmışsınız.

Lütfen hattı iptal edin ve faturaları iptal edin. Ben telefona bile takmadım hattınızı.

Yoksa Tüketici Mahkemesinde arayacağım hakkımı.

İlgili telefon : 0530***1102

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon İbrahim 3 hafta önce

Konu hala çözüme ulaşmadı.

Turkcell Logo Turkcell 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Müşteri hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz talepleriniz için bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

profile-icon İbrahim 3 hafta önce

Bu numaraları zaten arıyoruz. Yardımcı olamıyorlar. Otomatik mesaj yerine çözüm üretmenizi öneririm.

Turkcell Logo Turkcell 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler