22 Şubat 2016
Yorum Yap
#4947675

Turkcell Müşteri Temsilcisi Problemi!

Yaklaşık 1 senedir hizmet alamadığım için müşteri temsilcim değişmiyor benim fikrim alınması gerekirken müşteri temsilcimin memnuniyeti dikkate alınıyor böyle bir problem görmedim. Sözde sözleşme yaptım 6 ay indirimli hizmet alacağım hiç gelmeyen meblağlarla faturalar geliyor böyle bir hizmet anlayışı bu markaya yakışmıyor reklamlarda anlatılanları doğru değil. müşteri temsilcisi sıkıntısı çekiyorsanız reklamlarınızda Yıldız Tilbe'yi oynatıp para vereceğinize kadronuzu hizmetiniz ile genişletin.

Melike 39 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi26 Şubat 2016

    Müşterimizin Tüketici Çözüm Merkezi' ne yaptığı başvuruya istinaden inceleme yapılmakta olup inceleme sonrası müşterimize bilgi verilecektir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Melike22 Şubat 2016

    Aynı lafları ben bir senedir duyuyorum artık yasal yollar ile görüşeceğiz sizinle internet sitenizden belgeleri ile hizmet alamadığımı ilettim bana geri dönüş anlık mesaj ın da 10 iş gününde dönüş yapılacağı söyleniyor böyle bir rezillik te ancak Turkcell den beklenirdi

  • Turkcell Temsilcisi22 Şubat 2016

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler