Turkcell  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Turkcell Müşteri Memnuniyetine Önem Vermiyorsunuz

1.459görüntüleme
Sıtkı
Sıtkı 01 Aralık 2020 01:42

Daha önce faturasız hatlar da Hadi ÜÇLÜK'ten faydalanabiliyorken şu anda sadece faturalılar faydalanabiliyor. Fiyatlarınız uçmuş gitmiş, faturalıya geçsek bin pişman oluyoruz. Rahat hat diye bir şey çıkarmışsınız geçelim, adı gibi rahattır dedim. Rahat'ın R'si ile alakası yok... Yahu neden Rahat hatta, Kim Arıyor, Kim Aramış, TV+ gibi hizmetleri kullandırmazsınız ki? Bir sebebi olmalı yani, bunu da çok merak ediyorum gerçekten. Normal faturalı hatta geçsek fiyatlar ortada. Şimdi ne güzel hadi paketi alayım dedim 3 saat internet için, bir baktım sadece faturalıya özel ya da Lifecell faturasız hatlar kullanabilir. Lifecell faturasıza geçelim dedik onu kaldırmışsınız sadece Lifecell faturalı var. 

Her şey para olmamalı biraz da hizmet, memnuniyet verin. Durduk yere baş ağrıtıyorsunuz. Rahat'a geçtik bin pişman olduk çıktık. Daha önce zaten faturalı kullanıyorduk, çok basit servislere bile 5,10 lira para alıyorsunuz. Çıktık bu seferde hadi paketlerinin faturasız kullanıcılara kapandığını öğrendik. Bu kadar da para peşinde koşmayın. Tamam şirketsiniz asıl amacınız bu anlıyoruz da bu kadar da olmasın yanı. Türk halkını hiç mi tanımaz bir şirket. Siz böyle yaptıkça soğuyoruz şirketten. Diğer firmalar gün geçtikçe yatırımlarını artırıyorlar. Yarın sizin kalitenize yaklaştıkları zaman bir bakarsınız göç başlamış gibi firmanızdan müşteriler kaçışır. 

Lütfen biraz memnuniyete önem verin ya. Her bir şey için de bayiye gitmek zorunda bırakmayın bizi. Faturalıya geçerken alo faturalıya geçmek istiyor. Daha lafımı tamamlamadan işlemlerim tamam, her şey on numara beş yıldız fakat çıkarken hadi bayiye git uğraş işin yoksa. Ne bu anlamıyorum ki. Şu an Turkcell'i bu şekilde kim yönetiyorsa adamın derdi Turkcell'den insanların soğuması mı ne anlamadık yani. Ben sevgilime bu kadar uzun yazmıyorum gecenin bu saatinde. Nasıl delirtti iseniz artık. Allah sabır versin bize. 

Madem bu kadar yazmışım aklıma gelmişken bir şeyi de eklemezsem olmaz. Faturalıdan çıkıyorum bana 35 TL kesintisiz iletişim paketi tanımlıyorsunuz. Ya kardeşim ben bu paketi bu fiyata almak zorunda değilim, niye zorluyorsun beni. İlla da alacaksın çünkü kesintisiz iletişim. İstemiyorum, istemiyorum alo. Niye zorluyorsun beni, otomatikmiş de sistemmiş de. Bırakın artık bu işleri arkadaş bıktık usandık ya. İstemiyorum diyorsam tanımlamayacaksın. Hakkımı yediniz. 35 lirasında değilim, helal etmiyorum sadece, bu şekilde dayattığınız için.

Turkcell Logo
Turkcell01 Aralık 2020 01:45

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
Turkcell02 Aralık 2020 15:49

Değerli Müşterimiz, Öncelikle vakit ayırarak görüşlerinizi ilettiğiniz ve iletişimde bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell ailesi olarak hedefimiz, size en iyi hizmeti verebilmek ve en son teknolojileri sunmak. Güncel fiyatlarımızı, hizmet kanallarımızı sürekli iyileştirmeye ve yatırımlarımızı artırmaya devam edebilmek için düzenliyoruz. Tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada müşterilerimizin memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Faturalı ve faturasız hat arasındaki geçiş işlemi ( ödeme tipi değişikliği ) 30 günde 1 kez yapılabilmektedir. Müşterilerimiz Dijital Operatör uygulamamız içerisinden hatlarını takip ederek, bazı işlemlerini yapabilir. Yaptığımız tüm kampanyalarda amacımız müşterilerimize avantajlar sunabilmektir. Sizlerin beklentilerinizi göz önünde tutarak sürekli kampanyalarımızda ve tarifelerimizde güncellemeler yapmaktayız. Her kampanyamız belirli kurgular ile sunulmakta ve koşullarını sağlayan müşterilerimiz faydalanabilmek için başvuru yapabilmektedir. Faturasız hatta geçiş yapmadan önce faturalı ve faturasız paketlerimizi tekrar değerlendirmenizi öneririz. Size özel kampanyalarımızı Dijital Operatör uygulamasından inceleyebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Kesintisiz İletişim Paketi, 18.11.2018 tarihi itibari ile bireysel faturalı hattan, ön ödemeli hatta geçiş yapan müşterilerimizin iletişiminde herhangi bir kesinti yaşanmaması için sistem tarafından otomatik tanımlanan bir pakettir. Hattınıza yüklenen 35 TL karşılığında tanımlanan Aylık Kesintisiz İletişim Paketi ile her yöne 500 dakika, 1GB cepten internet ile iletişiminize devam edebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler