Turkcell Müşteri Hizmetlerinin Sorumsuzluğu!

Özge Özge3 hafta önce

Numaramı Turkcell'e taşıdım faturamın tutarı birkaç ay sonra 193 TL geldi. Müşteri hizmetlerini aradım akıllı fatura özelliğiniz kampanya ile bitmiş dediler. Bende tanımlamasını istedim ve lemi yapan beyefendi tanımladığını söyledi. Müşteri temsilcisine bakın eğer tanımlamazsanız sorun yaşarız dedim üzerine basa basa söyledim bunu defalarca bana sorun olmayacağını söyledi ama bu ay faturam 173 TL geldi ve yine mağdur oldum yine sorun yaşıyorum madem ki bu işi yapmayacaksanız yapan birine bırakın gerekli yerlere şikayette bulunacağım. Bu işin peşini bırakmayacağım!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Özge 3 hafta önce

3 gün geçti dün müşteri hizmetlerinden herhangi bir dönüş alamadım beni oyalamak için bir ellerinden geleni yapıyorlar kesinlikle memnun değilim! Sorunum hala çözülmedi bu kadar büyük bir firmanın sorumsuz olması çok kötü bir durum güvenim kalmadı.

Turkcell Logo Turkcell 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Turkcell ailesi olarak tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak bizim önceliğimizdir. Müşteri hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlandığında tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

profile-icon Özge 3 hafta önce

532 yi aradım ama artık güvenmiyorum! Faturama yansıtılan 2 faturanın silinmesini talep ediyorum bu sizin çalışanınızın suçu mağduriyetim giderilene kadar gerekli yerlere şikayette bulunacağım!

Turkcell Logo Turkcell 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler