15 Nisan
Yorum Yap
#10342124

Turkcell Müşteri Hizmetleri Yetersizliği!

Turbo 3 GB için yıllık taahhütname Aralık 2018'e kadar mevcut. Turbo ekstra 5 GB 55 TL için müşteri hizmetleri taahhütname süresine kadar bugünden başlamak kaydıyla geçiş yapabiliriz dedi. Ben de düşündüm sonra telesekreter den geçiş yaptım fakat geçiş 25 Nisan yazıyordu sistemde bitiş ise 25 Nisan 2019 müşteri hizmetleri yetkilisi ile görüştüğümde bizden geçiş için talepte bulunsa idiniz bugün itibariyle geçiş yapıp sözleşme süresi değişmez idi dedi. Tamam da ben bunu nereden bileyim düzeltip o zaman düzeltme imkanı yok ise geri dönütleri verin hattımı iptal ettireyim.

Özkan 339 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi17 Nisan

    Müşterimiz ile 17.04.2018 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize talebi hakkında bilgi verilmiştir. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Yardım” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi16 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Yardım” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları