17 Kasım 2018
Yorum Yap
#11162151

Turkcell Mağduru Olmak İstemiyorum!

Yaklaşık 2 yıldır Turkcell 5'i 1 yerde paketi kullanıyordum cep taahhüdüm 12. Ayda bitiyordu Superonline internet taahhüdüm 9 Ocak 2019 tarihinde bitiyordu 16 Kasım saat 17 civarı beni Superonline müşteri hizmetlerinden aradılar bana taahhüdümün sona erdiğini ve 5'i 1 yerde kampanyasına daha müşteri almadıklarını söyledi bana bir paket söyledi ben de kabul ettiğimi söyledim, tabi ben bir çok şeyi sordum yetkili tamamen yanlış ve yanıltıcı bilgiler verdi beni başka pakete geçirdi sonrasında mesaj geldi. Taahhüdümün hemen yenileneceğini söylemedi 1 saat sonra internet sitelerinde 5i 1 yerde devam kampanyasının olduğunu gördüm sonrasında müşteri hizmetlerini tekrar aradım. Bu kampanyanın ayrılmaya niyeti olan müşterilerimize yapıldığını söyleyince çılgına döndüm yapılan yanlısı benim nasıl kandırıldığımı anlatınca yetkili bile bana hak verdi ancak yapılacak bir şey olmadığını söyledi bende Turkcell ile çalışmak istemediğimi söyleyip hizmet iptalini istedim bana taahhüt cayma cezası bedeli fatura edileceğini söyledi 532 TL halbuki beni bu pakete taşıyan arkadaş bana sadece indirimli olarak kullandığınız bedel size fatura edilir demişti, ben bu paketi kullanalı daha 1 saat bile olmadı 532 TL indirimi ne ara kullanmışım bunu anlamadım. Bu saçmalığı lütfen düzeltin bu bedeli ben kesinlikle ödemeyeceğim. Turkcell'i saygın bir kurum olarak biliyordum ama bu uygulamalar niyeti bozuk uygulamalar bu şirkete hiç yakışmıyor. Müşterilerinizi düzgün bilgilendirin ve doğru dürüst bir geçiş kampanyası çıkarın artık internet paketini hadi neyse cep paketimin taahhüdünü de bozmuşsunuz ben bu konuda hiç bilgilendirilmedim. Bununda bilgisini bana vermeliydiniz...

Fatih Fatih 2.032 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi19 Kasım 2018

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerimize yaptığı başvuruya istinaden inceleme yapılmakta olup inceleme sonrası müşterimize bilgi verilecektir. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Fatih17 Kasım 2018

    Aldatıcı bir şekilde yapılan yeni sözleşmeyi red ediyorum yenisi değil eski sözleşmemin hükümleri geçerlidir talebimin reddi halinde Tüketici Hakları'na başvuracağım.

  • Turkcell Temsilcisi17 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler