Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Turkcell Kurumsal Haksız Ve Etik Dışı Faturalama!

profile
Deniz
20 Şubat 17:36
260

Turkcell Kurumsal dan 2 şirket hattı aldık. Tarafımıza 2 aydır üzerimize kayıtlı olmayan bir numara için ekstra fatura kesilmektedir. Ofisimizde hat işlemlerini yapan saha satış temsilcisi, bu konuda bilgisi olmadığını online müşteri hizmetlerinin ilgilendiğini söyledi. Müşteri hizmetleri de kendilerinin yapmadığını satış temsilcisinin yaptığını söyleyerek bizi ciddi bir şekilde mağdur etmektedir! Turkcell Kurumsalın prestijli yüzünün arkasında yetersiz personeller barındırması inanılır gibi değil. Bizim yazılı veya sesli onayımız olmadan adımıza Data hattı adına bir numara verilmiş ve sürekli fatura geliyor. Şirket hatlarımızın ödemesi etkilenmesin diye bu data numarasının da ödemesini yapmamız istendi. 250 küsur bir ödeme yaptık yeter ki bu eziyetten kurtulalım diye. Bu ay da 450 TL lik bir fatura geldi! Saha satış temsilcisi hatayı kabul etsede 2 aydır karşılıksız olarak size 700 TL ödeme yapmak zorunda kalıyoruz! Şirketimize aldığımız hattında prestijli olmasını istediğimden Turkcelli tercih ettim ama bu kadarı size hiç yakışmadı. Saha satış personelinizin yetersizliği ve bilgisizliği başımıza açmayan dert bırakmadı. Şimdi bize ücretin bir miktarının iade edilebileceğini söylüyor. Siz ciddi misiniz gerçekten bu hiç etik değil! Şirketimizin buradaki suçu nedir? Biz aradaki farkı üstlenmek zorunda mıyız? Tarafımıza haksız olarak fatura edilen 2 adet faturanın toplam tutarının acil iade edilmemesi durumunda tüm yetkili mercilere şikayette bulunacağız!

Turkcell Kurumsal Haksız Ve Etik Dışı Faturalama!
Turkcell Kurumsal Haksız Ve Etik Dışı Faturalama!
Turkcell Logo
20 Şubat 17:37 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Talebinizle ilgili inceleme yaparak en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
21 Şubat 07:58

Değerli Müşterimiz, Talebinize konu olan numaranızı belirterek Turkcell uygulamamız içinden "Yardım- Yeni talep İlet" kısmından talebinizi iletmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Turkcell

Deniz
Deniz
21 Şubat 11:59

Ne münasebet! Bu sizin hatanız ben neden size ulaşacağım? Siz beni arayacaksınız, problem bizde değil sizde! İlgili birimlerinize tekrar mail attım artık ister cevap verin ister vermeyin. Bu konuyu her türlü mecraya taşıyacağım!

Benzer Şikayetler

1

Turkcell Haksız Cayma Bedeli

profile
Hüseyin
30 Kasım 2023 15:54
1.866
1

Turkcell Bireysel Hizmetlere Geçişte Yaşanan Zorluklar

profile
Eren
04 Mayıs 2023 17:18
167
1

Turkcell'in Faturayı Düşürme Vaadiyle Faturayı 3 Katına Çıkardı!

profile
Bünyamin
30 Nisan 2023 15:44
711
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz