Turkcell Kurumsal Aldatmaca, Yetkisiz İşlem Yapmak

Mustafa Mustafa27 Ekim 19:56

Karşılaştik ve 23/06/20020 tarihinde Turkcell kurumsal 5002500001 bayi kodlu vefa / Zeytinburnu şubesi saha çalışanları c** k***  ve saha şefi b*** k*** adındaki Turkcell kurumsal çalışanları Ataşehir ilçesindeki iş yerimize şahsen gelerek, hangi mobil operatörde ne kadar kullanım ve ödeme yaptığımızı sordular bireysel hat kullandığımız ve 32 ve 65 TL ödediğimizi söyledim. Kurumsala ne kadar çok hat taşırsak o kadar fazla indirim alacağımızı söyleyerek işlem ve indirim tanımlaması yaptı ve 6 hat olmak kaydıyla ilk 7 ay indirimin tamamı kullanılacak sadece vergiler ödenecek sonraki 5 ay ise anlaşılan 6 hatta toplam 285 TL ödemek kaydıyla sözleşme imzaladık. Temmuz faturamız fazla yüksek gelmesi nedeniyle şikayette bulundum cevaben geçmiş aydan devirler olduğu sonraki ay düzelecek dendi ne mümkün ağustos ve eylül ayları da yüksek faturayla karşılaştım ve en önemlisi 2 tane hattımız V****'dan taşıma yapılacaktı hattın birisi sıkıntısız taşındı 1 hattımız 2 ay boyunca taşınamadı sözleşmeye sonu 72 52 olan numaramı yanlış yazmışlar dolayısıyla taşıma yapamamışlar her ay taşıma işleminin gerçekleşmediğini hala hattın V***'da göründüğünü ve bana fatura çıktığını mobil iletişim ve WhatsApp'tan haftalık ilettim her seferinde hallediyoruz cevabı aldım. 2 ay fatura ödedim cayma bedeli karşılanacaktı karşılanmadı. 

Hatanın büyüğünü gelen borç bilgilendirme mesajıyla öğrendim kurumsal müşteri hizmetlerine itirazda bulundum sözleşmede bulunmayan kullanmadığım kontörlü 1 hattım olan numarayı bilgim dışında kurumsala taşımışlar bu taşıma yukarıda bahsi geçen sonu 72 52 olan numarayı yanlış yazıp bulamadıklarından dolayı 6.hat olarak sistemde kayıtlı sözleşmede olmayan talepte bulunmadığım sonu 20 77 olan numarayı taşımışlar bu numaraya 4 aydır fatura çıkmakta itirazlarıma tüm iletişim yollarını kullanmama rağmen kurumsaldan çıkışı yapılmamakta 2 ayrı avukata icra takibine verildim itirazlarım gözardı ediliyor çözüm üretilmiyor vefa kurumsal yetkililere artık ulaşamıyorum. 

Turkcell gibi bir kurumun bayi ve çalışanları verdikleri sözleri tutmayarak kişi ve kurumları yanıltmaya yönelik bilgim olmadan sözleşmede olmayan 20 77 numaralı hat için usulsüz işlem yapmıştır biz yaptık oldu ya getiriliyor sözleşmem fes edilmiyor hatayı ben yapmışım gibi cayma bedeli talep ediliyor ve dolayısıyla mağdur edildim. Vefa şubesi ve bahsi geçen kişilerden şikayetçiyim,20 77 hattın borçlarının silinmesini sözleşmemin bedelsiz iptalini mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 27 Ekim 19:58

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Erkan 4 hafta önce  

    Abi bize de 2 ay önce geçirdiler, Merter iş merkezinde yerleri var gittim konuştum güya murat fidan diye müdürle halledeceğiz araştıralım dediler senin sonuç ne oldu?

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler