15 Ekim
Yorum Yap
#11032094

Turkcell Kendi Ürününü Değişim Yapmaktan Muaf!

Turkcell Armada 09.10.2018 almış olduğum soultech SC213 b şarj aleti mevcut kullanılan telefona uymadığı için değişim yapmak istedim. Ürünü aynı ürün ile değiştirebileceklerini farklı ürün ile değiştiremeyeceklerini söylediler. Ürünün uygun olup olmadığı denemeden anlaşılmayacağını bilmeyen bir mağaza müdürü ve değişimin 1 ay içinde fiş dahilinde yapıldığını bilinmiyormuş gibi algı yaratması ayrı bir durum.


Ürünü Armada mağazasına bıraktım benim için 74.90 kayıp değil önemli olan müşteri memnuniyeti bu şikayetin okunuyor olması bile düşünülme sebebi ürün alırken. 2 yıl garanti verilen ürün ayıplı olması gerekiyormuş böyle bir durum söz konusu bile değil. 1 ay içinde sorgusuz değişim ve iade mevcut.

Banu 291 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi23 Ekim

    Müşterimiz ile 23.10.2018 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize talebi hakkında bilgi verilmiştir. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi16 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler