08 Kasım
#12929502

Turkcell Kazan Ama Müşteriyi Kaybet

Yaklaşık olarak 15 yıldır Turkcell 'in müşterisiyim. Şu ana kadar 1 2 kere ufak sorunlar yaşanıldı ona da anında müdahale edildi (bayi sorunu) . Fakat 2 aydır çok yüksek bir fatura ödüyorum nedeni ise 1 GB veya 250 dakika nin 24 TL gibi tanımlanıp alınan fahiş fiyatlardan. Dakika bitiyor anında 1 gün bile kalsa 24 TL'ye sormadan dakika tanımlanıyor.
Bunu önlemek için ise ayda 7 TL'ye durdurma yapılıyor 7×12 = 84 TL ediyor yılda sadece bu bir müşteri den kazanılan. Bu kadar müşterinin hakkına girmek demek artık büyük firmalar için de çok kolay. Yılda iki kere bir müşteri fatura limitini aşsa sadece 2 kere olan bu aşım için yılda 84 TL verse sorun çözülüyor.
Müşteri hizmetlerini arayıp bunu dile getirmek öneri olarak değişmiş geri dönüş bile sağlanmıyormuş. Turkcell gerçekten tebrik ediyorum kazandıkça sizde de müşteri değersiz olmuş. Ben Turkcell kullanıcısı olarak diğer operatörler den daha fazla para vermeyi kabul edip müşteriniz oldum. Hayatımdan Di**** gitti T**** gitti pazartesi fe faturamı ödeyip depremde tek çeken hat V**** ile hayatıma devam ederim.

Burçak Burçak 619 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi2 g

    Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 08.11.2019 tarihinde konuyla ilgili tarafınıza bilgi verilmiştir. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

  • Turkcell Temsilcisi08 Kasım

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Ziyaretçi Yorumları