06 Aralık
Yorum Yap
#11254189

Turkcell Kapattırdığım Hatta Zorla 3 Defa Fatura Kesilmesi!

Turkcell faturalandırma servisinin adamı saf yerine koymasından ve zorlamasından bıktım usandım. Sonunda telefon hattımı taşıdım. Hesap kesim tarihine ve taahhütnameye sadık kalarak. Ancak utanmadan 3 ay boyunca fatura kestiler. Her ay itiraz ettim. Efendin fatura kestikleri için vergi doğuyormuş.


Vergiyi biz üstlenelim siz paket ücretlerini ödeyin. Böyle bir hizmet almadım. Hattımı taşıdım. Sen de görüyorsun hepsini. Bir beni buldun dişine göre? Yeter! Bir de utanmadan avukata vermişsin. Onca yıl senin gibi bir firmada kaldığım için defaten pişmanım...

Duru 932 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi08 Aralık

    Değerli Müşterimiz, Aboneliği sona ermiş olan hatlara ilişkin olarak yasal takip veya idari takibe konu olmuş Turkcell borçları, tahsilat için artık "Alternatif Çözümler Alacak Yönetim A.Ş." firmasına devredilmiştir. Borcunuzla ilgili detay bilgi almak üzere 0216 450 00 22 numarasından firma ile iletişime geçebilir ve ödeme yapabilirsiniz. Herhangi bir Turkcell Anlaşmalı ödeme kanalından borca dair ödeme alınamayacağını hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi06 Aralık

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler