16 Mayıs 2014

Turkcell Kapanan Vınn Hattım İçin Hala Fatura Talep Ediyor!

Eylül ayında kontratım bittikten sonra hattın kapanması için talimat verdiğim vınn cihazının data hattına hala 2 aylık fatura yansıtılıyor ve üzerine gecikme faizi uygulanıyor. Ben Turkcell'e bakmak zorunda mıyım? Turkcell'de 10'a yakın hattım var ayıptır düzeltilmez ben tek kuruş bu hat için fatura ödersem bütün hatlarımı taşıyorum ve mahkeme dahil her yola gideceğim.

Hüsmen 290 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi20 Mayıs 2014

    Müşterimiz ile 19.05.2014 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize 20.02.2014 tarihli faturası hakkında bilgi verilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayetim Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi16 Mayıs 2014

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön