Turkcell İzinsiz Paylaşılan Kişisel Verilerim

Serkan Serkan21 Ekim 23:07

Sonu 8485 olan hattımı Turkcell'e taşımıştım. Taşıma yaparken bayi görevlisine özellikle söyledim. "Kişisel Veri İznim Açılmasın" bayi görevlisi "Nasıl yani" dedi. Bende, "Kişisel Veri İzni var ya hani, Turkcell'den ve iştiraklerinden filan reklam mesajları aramalar vs. Bunlar gelmesin istemiyorum yani. Bunlardan nefret ederim" dedim. Bayi görevlisi de, "Beyefendi biz sadece numara taşıması yapıyoruz, onun dışında bir işlem yapmıyoruz" dedi. Hattımı taşıdım sim kartımı aldım çıktım. Hattım açıldıktan bir süre sonra, önce Turkcell mesajları gelmeye başladı. Müşteri hizmetlerini aradım. Tanıtım İzinlerini kapatmam gerektiğini mesaj yazıp göndermemi veya Turkcell e ait olan, bir sesli yanıt numarası vermişti, orayı aramamı söylemişti, aradım mesajda yazdım kapattım 2 gün sonra bir mesaj daha geldi. 

Sonra bir mesaj daha sonra aramalar, SMS'ler, sürekli 0850'li numaralar, 0216, 0212 numaralar arıyorlar. Fena halde kızdım. 7 ay oldu. Bu süre içinde çok kez talep açtım. 532yi aradım kapalı her şey kapalı dediler. Sonra aramalar iyice artınca tekrar 532'yi aradım. Bağırıp çağırdım, kızdım. Kişisel verileriniz açık beyefendi ondan geliyor bu mesajlar dediler. Kim açmış dedim. Sizin onay dahilinizde açılıyor dediler. İnceleme yapılsın dedim. 1 ay, incelediler, süper şifre ile açılmış, uygulama üzerinden dediler kim açmış dedim, tekrar inceleme yapalım dediler 28 gün bekledim. Bulamıyoruz dediler. Tekrar talep açtırdım. 1 hafta sonra aradım talep silinmiş neden dedim yanlış başlıkla açılmış dediler. Müşteri temsilcisi açıyor ben açmıyorum ki, Tekrar talep açtırdım. Yine bir 15 gün geçti. Bayi tarafından açılmış dediler. Sizin inceleme yapılsın dedim. 

Bayi beni arasın ne hakla açıyor dedim. Bayi beni arasın dedim. Bayi bana dönüş yapmadı. Aradan 15 gün geçti. 532'den aradım. Bayi demiş ki, müşteri onay vermese biz açmayız demiş. Elinde var mı onay verdiğimi dair bir belge yok. E 7 ay boyunca kişisel verilerim iznim dışında incelendi. O kadar rahatsız edildim ne olacak dedim. Üzgünüz bir şey yapamıyoruz dediler. Böyle saçmalık mı olur. Bedava konuşma verin, internet verin, bir şeyler verin. Hiçbir şey yok. Paylaştığınız o bilgilerden yaptığınız kazanç ne olacak?  Hakkımı helal Etmiyorum.

Her ay son günü gelmeden faturalar tıkır tıkır ödeniyordu.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 22 Ekim 18:48

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletişimde bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 09.10.2020 tarihinde konuyla ilgili tarafınıza bilgi verilmiştir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 21 Ekim 23:08

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler