Turkcell ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Turkcell İstediğim Dışında Faturalıya Geçirdiler

493görüntüleme
Kübra
Kübra 22 Kasım 2020 23:36

Tl yüklemek aylık paket yapayım derken başta faturalı istemediğimi belirttim halde, Adana Optimum Turkcell bayinde çalışan bayan bana 3 aylık paketler var bunu devletin vergisi yüzünden böyle yapmak zorunda kaldık dendi. Üst üste vurguladım faturalı istemiyorum dediğim halde eve gelince faturalıya hoşgeldiniz mesajı geldi kafayı yedim 12 aydır ben istemediğim faturayı ödüyordum. Ve bu fatura katlandı ve yine istemediğim halde otomatikmen bana ek paket yapıldı. 

Tam 12 ay bitti kurtuldum derken bana yine 45/50 liralık tarife yapıldı bugün kaç gündür müşteri hizmetlerini arıyorum yeni ulaşabildim. Bana dedikleri şey neymiş 12 ay dolunca siz bittiğini söylemedikçe yine faturalı olur musunuz? Kontrollü hatta geçmişim bu süre içinde 1 GB 35 liralık yine bir paketten bahsediliyor istemiyorum diyorum yine otomatikmen oluyormuş iptal edemezlermiş öyle yokmuş!

Ben yüz defa da param oldukça yükleyeceğim beni mağdur ettiler halen de ediliyorum yine mağdur edileceğim takdirde hakkımı başka şekilde arayacağım bilginize.

Turkcell Logo
Turkcell23 Kasım 2020 07:46

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
Turkcell24 Kasım 2020 11:56

Değerli Müşterimiz, İletişimde Turkcell’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. İlk ilettiğiniz talebiniz hakkında inceleme yapılabilmesi için işlem sağladığınız bayimiz ile görüşmenizi rica ederiz. Yaptığımız tüm kampanyalarda amacımız müşterilerimize avantajlar sunabilmektir. Sizlerin beklentilerinizi göz önünde tutarak sürekli kampanyalarımızda ve tarifelerimizde güncellemeler yapmaktayız. Her kampanyamız belirli kurgular ile sunulmakta ve koşullarını sağlayan müşterilerimiz faydalanabilmek için başvuru yapabilmektedir. Faturasız hatta geçiş yapmadan önce faturalı ve faturasız paketlerimizi tekrar değerlendirmenizi öneririz. Size özel kampanyalarımızı Dijital Operatör uygulamasından inceleyebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Değerlendirmeleriniz sonucunda faturasız hatta geçiş talebiniz devam ederse, 532 müşteri hizmetlerimize ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Kübra
Kübra24 Kasım 2020 14:17

Halen faturalı da tutulmaya çalışılıyorum😄😄😄😄

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler