Turkcell İnternet Üzerinden Yeni Hat Çok Kötü Bir Tecrübe

Cansu Cansu25 Ağustos 15:58

Karantina döneminde evden çıkamadığım için internet sayfasında da böyle bir hizmeti olduğunu görünce Turkcell'den yeni hat sipariş ettim. Bir hafta-on gün kadar sonra adresimize kurye geldi ve kimlik bilgilerim ile ikametgah bilgilerimi içeren bir faturanın fotoğraflarını çektikten sonra yeni hattımı teslim etti. Hattımı telefona taktığımda çalışmadı, normal olduğunu düşünüp birkaç saat bekledim. Yine aktif olmayınca müşteri temsilcisini aradım. Evrak işlemlerinin bir üç-dört gün alacağını söyleyince teşekkür edip kapattım. O günün üzerinden neredeyse bir hafta geçti, hat hala açılmadı. Müşteri temsilcisine ulaştığımda durumu incelemeye alacaklarını söyledi. Birkaç gün sonra bana geri dönüş yapıldığında kimlik bilgilerimin fotoğrafının kurye tarafından çekilirken sorun olduğunu, tam okunmadığını, bu durumun sıklıkla yaşandığını, bu yeni sürece kendilerinin de yeni adapte olduklarını söylediklerinde anlayışla karşıladım.

Kuryenin gelecek hafta içerisinde tekrar adresime uğrayacağını söyledi. Kurye yine elindeki özel bir cihazla kimlik fotoğrafımı çekerek ayrıldı. Ancak hattım bir türlü aktive edilemedi. Tekrar müşteri temsilcisine ulaştım, bu defa kimlik bilgilerimi verdikleri e-posta adresine mail olarak taratarak gönderdim. Aynı gün sonunda hattımın aktif olduğuna dair nihayet verdiğim iletişim numarasına mesaj geldi. Neredeyse üç hafta geçtikten sonra hattımın açılacağına seviniyordum ki hattım yine çalışmıyordu. Müşteri temsilcilerine defalarca danıştım, operatör ayarlarında bir şeyler olabileceklerini söyleyerek beni yönlendirdiler ama hiçbir şekilde bu ayarlarda bir sorun yoktu. 

Nihayetinde bu hattın çalışmayan bir hat olduğundan emin olduktan sonra mecburen en yakın Turkcell bayinin yolunu tuttum. Yardımcı olan kişiye sorunumu özetlediğimde hemen kuryenin getirmiş olduğu hatta bakıp bu hattın benim istediğim numaraya ait olmadığını söyledi. Ne yapabileceğimi sorduğumda ve bunun benim hatam olmadığını dile getirdiğimde de yedek hat çıkarmam gerektiğini onun da 29.5 TL olduğunu söyledi. Neredeyse bir aydır hattımı kullanamadığımdan ve daha fazla bekleyecek zamanım olmadığımdan mecburen bu tutarı ödeyip hattımı aldım. 

Görevli kişi iki saniyede numarama tanımlı olan sim kartı bana verdi ve hemen çalıştı. Sonuç olarak inanılmaz yorucu ve olumsuz bir tecrübe yaşadım. Turkcell'in online mağaza başarısızlığının bedelini de kendi cebimden ödemek zorunda kaldım. Bu hususta da hakkımı aramak istiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Cansu 29 Ağustos 19:33

Telefonuma şikayetimin incelenme sürecinin devam ettiği yönünde SMS'ler geliyor ama halen bir sonuca varılamadı ne yazık ki.

Turkcell Logo Turkcell 27 Ağustos 15:42

Değerli Müşterimiz, Müşteri hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 25 Ağustos 15:59

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Hayrullah 30 Ağustos 18:40  

    Aynı durumda olan bir mağdur da benim. Ben de 19 Ağustosta 2 hat aldım. Hatların biri aktive edildi. Diğerini bekliyorum. Çok güzel çekim gücü olabilir ama müşteri hizmetleri bilgi vermek için geri bile dönmüyor. Bu teknolojide Turkcell e yakışmıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler