sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Turkcell İnternet Paketi Kullanım Önceliği Saçmalığı

Fuat Fuat28 Ekim 08:55

Turkcell hazır kart hattımda günlük yoğun internet kullanımı yapacağım için 40TL yükleme yaptıktan sonra günlük 6GB internet paketi satın aldım. 40TL yükleme ile birlikte 40TL hediye ve 2GB 1 aylık internet kullanımı kazandım.

Mantıklı bir bakış açısı içerisinde beklediğim ilk olarak günlük 6GB internet paketinin kullanılması, aylık 2GB paketinin de ileri ki günlerde kullanmak idi, kazandığım hediye 40TL ile de konuşma paketi alacaktım.

Fakat gün içindeki internet paket kullanımı şöyle oldu. İlk olarak internet paketin yok diye 10TL'ye 100MB internet paketi ücretlendirildi. Sonra hediye 40TL 1MB 1TL ücretlendirilerek kullandırıldı, sonra aylık kullanım 2GB internet kullandırıldı. Günlük 6GB internet paketi halen duruyor ve gün sonunda da kullanılmadan süresi doldu.

Ülkenin en kurumsal şirketlerinden, ama mahalle bakkalı bile daha mantıklı kampanya yönetimi sunuyor, yazık!

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 2Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 29 Ekim 11:00

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletişimde bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Paket kullanımlarında önceliklendirme paketlerin içeriğine ve son kullanım süresine göre değişiklik göstermektedir. Önceliği olan hangi paket ise sistem tarafından otomatik devreye alınıyor. Bu nedenden dolayı herhangi bir değişiklik yapamıyoruz. Dijital Operatör uygulamamızdan da hangi tarih ve saatte ne kadarlık bir veri harcadığınızın bilgisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yurt içi tüm konuşma ve mesajlaşma paketlerinde anında, internet paketlerinizde ise en fazla son 1 saat hariç olacak şekilde görüntülenir. http://turkcell.li/doindir Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 28 Ekim 08:58

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler