Turkcell İnternet Paketi Kullanamama Sorunu

Gizem Gizem17 Ağustos 08:54

Geçtiğimiz haftalarda Turkcell tarifemi değiştirerek 20 GB'lik hediye internet sahibi oldum. Ayrıca hattıma tanımlı 8 GB'lik bir paketim daha var. Kendi paketim 25 Ağustos'ta, hediye paket 31 Ağustos'ta sona eriyor. Hediye internet paketi bitmeden kendi paketimdeki GB'ları kullanmaya izin yok. Ama hediye GB'ların süresi daha uzun olduğu için kendi paketimdekiler çöp oluyor. 

Kullanım önceliğini değiştirmek için müşteri temsilcisiyle görüştüğümde böyle bir seçenek bulunmadığını, bazen 1 haftalık hediye paketler de olduğunu gayet güzel bir şekilde anlattı. Fakat neden seçme hakkımız yok? 1 GB 24 TL. Paketimde kalan ve kullanamadan çöp olacak olan 6 GB var. 6*24=144 TL evimde değilim ve mobil paketi kullanmak durumundayım. 

Ayrıca bir öğretmenim ve online görüşmeler için yakın zamanda o GB'lara ihtiyacım olacak. Kendime ait olan paketlerden hangisini önce tüketeceğimi seçememek çok saçma. Bu konuda bir düzenleme yapılması ve kullanıcının önceliğini belirlemesi daha doğru olur diye düşünüyorum. Umarım gereken düzenlemeler yapılır.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Gizem 22 Ağustos 13:11

"Önceliği olan hangi paket ise sistem tarafından otomatik devreye alınıyor. Bu nedenden dolayı herhangi bir değişiklik yapamıyoruz." Sorun bu yazdığınızı yapmamış olmanız zaten. Önceliği olan ayın 25inde bitecek olan paketimdi. Fakat siz önce ayın 31inde bitecek olan paketi kullandırttınız. Cevap vermek değil, sorunu gerçekten anlayarak doğru cevap vermek önemlidir. Anladığınızı sanmıyorum.

Turkcell Logo Turkcell 18 Ağustos 19:35

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletişimde bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Paket kullanımlarında önceliklendirme paketlerin içeriğine ve son kullanım süresine göre değişiklik göstermektedir. Önceliği olan hangi paket ise sistem tarafından otomatik devreye alınıyor. Bu nedenden dolayı herhangi bir değişiklik yapamıyoruz. Hattınızda tanımlı paketleri ve kullanım hareketlerinizi Dijital Operatör uygulamasından inceleyebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 17 Ağustos 08:56

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Emrah 20 Eylül 14:31  

    Digital operatör uygulaması üzerinde başvuru talep edin diyorsunuz da böyle bir şey yapmak ne mümkün aynı durumdan bir sürü kişi mağdur siz hala sistem ayarlıyor diyorsunuz. Kendi içinizde çözüm bulmak varken hâlâ oyalamaya çalışıyorsunuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler