Turkcell  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Şafak'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Turkcell İnternet Hız Problemi

353görüntüleme
Şafak
Şafak 20 Kasım 2020 13:06

İnternetim için 64 TL + vergiler ödüyorum. Taahhüdüm başlayalı 2 ay oldu. İnternetim çok yavaş ve gün içerinde çok fazla donma kasılma oluyor. Arıza kaydı oluşturdum ama 9 gündür sonuç alamadım. 

Caymak istediğimi bildirirdim. 2 ay için 134 TL cayma bedeli isteniyor ama aylık tarife indirimi 6 TL sadece, gerisi 20 GB ilk verdikleri hoşgeldin kampanyasına sayılıyormuş. Mağdur oldum internet çok ama çok yavaş. Çözüm istiyorum ama Turkcell pişmanlık, verdikleri hediye üzerinden kimseyi cezalandıramazsınız. Bu sizi daha da soğutur insanlardan.

Turkcell Logo
Turkcell20 Kasım 2020 13:09

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Şafak
Şafak20 Kasım 2020 13:25

Evet talep ve şikayetlerimi yazdım 9 gündür beklemedeyim. 528 saatte dönüş yapılabilir denildi. Teknoloji çağında 22 gün beklemememi istemeniz kabul edilemez. Turkcelli tercih ettiğim için çok ama çok pişmanım.

Turkcell Logo
Turkcell21 Kasım 2020 09:05

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletişimde bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Müşteri hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler