06 Mart 2013
#1670962

Turkcell İlgisizlik!

Hat sorgulama sayfasından araştırıp adıma açıldığını öğrendiğim 535584.... nolu Turkcell hattı ilgili gerekli araştırmanın yapılması için çözüm merkezine gerekli talimat faksını çektiğimde;bana hattın açılması ile ilgili herhangi bir usulsüzlük yok,bilgiler doğru savcılığa başvurun diye cevap gelmiştir.


Hattın adıma aktif olmasına rağmen,hattın açılması ile ilgili yapılan araştırmanın boyutu hakkında bana hiçbir bilgi verilmemekte ve belgeler bana gönderilmemekte ayrıca ikinci defa attığım talimat faksı ile ilgilide bana cevap dahi verilmemektedir.açılmış hattın şuan Turkcell hattım olmadığı için ve sırf kapanmaması için işi yokuşa sürüp beni savcılığa yönlendiren ve Turkcell den şikayetçiyim.

Semih Semih 27 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi07 Mart 2013

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerimize yaptığı başvuruya istinaden bilgisi dışında açıldığını belirttiği hattı ile ilgili bilgi verilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları