Toplam çözüm sayısı
..
Turkcell ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Zafer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Turkcell İle Ulaşılamaz Olduğum Her Arama İçin 3-5 Lira  Alıyor

4675görüntüleme
Zafer
Zafer 30 Mart 13:32
Turkcell İle Ulaşılamaz Olduğum Her Arama İçin 3-5 Lira  Alıyor
Turkcell İle Ulaşılamaz Olduğum Her Arama İçin 3-5 Lira  Alıyor

Taahhüt edilen hizmet sağlanamadı. Buna rağmen faturam sürekli yükseliyor.  Daha detaylı açıklamak gerekirse V--- olan hattımda Pandemi vs nedenlerle düşük tarifeli bir hatta geçiş yapmak istedim. Turkcell 59 TL taahhütle geçiş yaptım. 2000 dakika. 16 GB net vs vs dergi mergi vs gereksiz ve hiç kullanılmayan paketlerle 59,00 TL aylık ödemeli faturalı hatta geçiş yaptım. Geçiş yaptığım ilk 3 gün arayan kimse bana ulaşamadı. Çağrı merkezini aradım. Hattım ile alakalı güncelleme yapılması gerekiyormuş. Yapıldı. SMS'ler başladı. Örnek: "18/03/2021 12:04 tarihinde +90*** sizi aramis, sesli mesaj bırakmıştır. Mesajınızı 7530 u arayıp dinleyebilirsiniz. Yeni mesajlarınızı dinlemek için servis ücreti arama başına 1,25 TL dir. 

Eski mesajlarınızı ücretsiz dinleyebilirsiniz. B002" Aradım müşteri hizmetleri iptal etti. Bana ulaşılmasını ulaşılamıyor ise ofis veya diğer hattıma yönlendirme yapılmasını, V--e veya t** *** hattımda bu yönlendirmelerde ki sürenin konuşma süremden düştüğünü aynı şartlarda bana verilen 2000 dakika. Yeterli olmazsa da fatura edilmesini talep ettim. Yok dediler ve "53751---202 numaralı hattan sizin hattınıza "Ulaşılamıyorken" yönlendirme işlemi yapılmıştır. Turkcell B002" 3sn de olsa 1000 Sn... De olsa her telefonum çekmediği zaman gelen çağrının bana maliyeti 2,36+KDV+ÖTV+ÖİV gibi saçma bir ücret ile 9 aramayla 31,41 ekleme oldu. 23 gün için 43,77 TL olarak tarafıma taahhüt edilen ve telefonum açık olduğu sürece bana ulaşılmasını taahhüt eden Turkcell daha taahhüt başlangıcından 12 gün sonra 77,74 TL fatura çakarak kalitesini ortaya koymuştur. Adresim dağ başı değil. 

Açık adresim Caddebostan Mah. Kantarcı Rıza Sok. Kadıköy İstanbul. Çağrı merkezini aradığımda çalışma olduğu ve 1 Nisan'da çalışma sonlanacak sonrasında bu ulaşamama sorunu kalmayacağı belirtildi ve şikayetim alınmadı. Ben müşteriyim. Beni sizin çalışmanız ilgilendirmez ki? Ulaşılamıyorsa ben zaten diğer operatöre yönlendirdim. Bedava dakikamdan vs kullanarak ulaşılabilir yap beni yeter. Aynı şikayet eğer mantıklı ve doğru bir çözüm sağlanmazsa savcılığa da yapılacaktır.  

Gelişme
Gelişme

01 Nisan 10:40
Ek

Size ulaşılmasını istemiyorsanız tercihinizi Turkcell olarak yapınız.

59 Lira fatura taahhüdüyle geçiş yaptığım Turkcell her gün bana ulaşılamadığı için yapılan 3sn 5sn yönlendirmeler için faturamı 81,23 TL'ye çıkarttı. Utanmadan eğer birkaç gün içerisinde 50 TL ödeme yapmazsanız hattınız kapatılacak diye de arama yapıyor. Bu karaktersizlikten başka nedir? Fatura kesilmemiş. Arayıp rüşvet alır gibi tutumlar ne kadar aşağılık ticari anlayış var ise hepsiyle karşılaştım.

Turkcell Logo
Turkcell30 Mart 13:33

Değerli Müşterimiz, Talebinizle ile ilgili inceleme yaparak en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi Dijital Operatör uygulamamız içinden "Yardım- Yeni talep İlet" bölümlerinden iletebilir; taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. https://dijital.li/a7gQ8 Saygılarımızla, Turkcell

Zafer
Zafer30 Mart 17:15

Evet verdiğiniz cevap geldi. Kendi hattınızın takılı olduğu ve açık olan telefonuma gelen SMS "Merhaba, ilettiğiniz başvurunuzla ilgili sizi aradık, ulaşamadık. Talebinizi tamamlayabilmek için size ulaşmaya ihtiyacımız var. Sizi tekrar arayacağız. Çağrımıza yanıt vermeniz durumunda talebinizi hızlıca tamamlamaktan memnuniyet duyacağız. B002" Bu şekilde. Dilerim ki bunun içinde bir şeyler yazıp dilenci gibi faturama yansıtmadınız.

Zafer
Zafer31 Mart 14:47

Kendi operatörünü kullanan kullanıcıya ulaşamayan ama fatura kesmeyi çok iyi bilen bir firma Turkcell

Turkcell Logo
Turkcell03 Nisan 14:30

Merhaba Zafer Bey, Müşteri hizmetlerimize yaptığınız başvurunuzu inceliyoruz, sonuçlandığında bilgi vereceğiz. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her konuda Dijital Operatör uygulamasını kullanabilirsiniz. https://dijital.li/a7gQ8 Saygılarımızla, Turkcell

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Benzer Şikayetler