sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Turkcell İade Edilmeyen Paket Bedeli

Serkan Serkan23 Ekim 13:50

12/10/2020 tarihinde 99 TL karşılığında Turkcell dijital operatör üzerinden 3 ay geçerlilik süresi bulunan dev 16 GB paketini satın aldım, tesadüfen edindiğim bilgiye göre hattı 1 ay içerisinde üzerime almam gerektiği bilgisini edinince, (bu arada hat rahmetli babam üzerine kayıtlıydı ) bir Turkcell iletişim merkezine gittim 170 TL ücret mukabilinde hattı üzerime alabileceğimi söylediler fakat hatta tanımlı olan 16 GB 5.000 dakika 5.000 SMS lik tarifemin sonlanacağını ve hiç kullanım yapmadığım tarifemin hat üzerime geçtikten sonra kullanamayacağım bilgisine verdiler. Turkcell müşteri hizmetleri ve digital operatör üzerinden talep açtım ekte görüleceği üzere ayın 13 u itibarı ile herhangi kullanım yapmadığım için iade kabul oldu bugün ayın 23 u paramı yatırmadılar, müşteri hizmetleri ile 1 kaç saat önce tekrar konuştum fakat bor sonuç alamadım, bir daha Turkcell dijital operatör üzerinden kesinlikle bir şey almayacağım. Bu kanal üzerinden satın alım yapmayı, faturanızın üzerinden 1 gün geçse gecikme bedeli tahsil eden Turkcell iş ödeme yapmaya gelince aynı hassasiyeti göstermiyor ne yazık ki, buradan BTK yetkililerine sesleniyorum, kurumunuz halkın ve haklının yanında olmadı hiçbir zaman, sizin uygulamalarınızla alakalı CİMER'e şikayette bulundum 250 imza ile birlikte dilerim kurumunuz hakkında gereken yapılır. Turkcell 13 ekimde çözümlenen iade sürecinde bugün ayın 23 u ve param hala sizin kasanızda.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Serkan 24 Ekim 14:37

Bunun dışında 3 tane daha talep ilettim müşteri hizmetleri kanalı üzerinden, ayrıca dijital operatör üzerinden talep açmama gerek olmadığı yönünde bilgilendirildim, 14 Ekim ile 23 Ekim arası 1 cumartesi ve 1 pazar hafta sonu günleri çıkarıldığında kaç iş günü eder bunu hesap edemeyen insanlarla muhatap olmakta ayrıca trajikomik, banka hesabımı kontrol etmeden sizleri aramadım elebette zira ben 7 is gününü hesap edemeyen diplomalı fakat vasıfsız bir üniversite mezunu çalışan değilim.

Turkcell Logo Turkcell 24 Ekim 13:57

Değerli Müşterimiz, Öncelikle size ve ailenize başsağlığı ve sabır diliyoruz. Kaybınız için üzgünüz. Turkcell ailesi olarak tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 14.10.2020 tarihinde 7 iş gününde işleminin tamamlanacağı yönünde bilgi verilmiştir. Hesabınızı kontrol etmenizi, işlem gerçekleşmedi ise Dijital Operatör uygulamamız içerisinde bulunan "Yardım" alanından talebinizi tekrar iletmenizi öneririz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

profile-icon Serkan 24 Ekim 07:29

İnsanla dalga geçer gibsiniz, 532 den, hatta genel müdürlükten sonuç alamamış birine öneri şikayet ve çözüm için aynı kanalı öneriyorsunuz, ne arandım ne soruldum hepsi kopyala yapmıştır cevaplar amaç sorun çözmek değil cevap verdim demek için kopyala yapıştır yapmak, üstelik isin üzücü tarafı bu firmaya BTK çanak tutuyor ve tüketici lehine bir çalışma yapmıyor.

profile-icon Serkan 23 Ekim 14:05

532 hiç bu kadar lakayıt olmamıştı, çalışanların üslubu, müşteriye yaklaşımları ve konudan kopuk olmaları, Turkcell artık hizmet konusunda yerle yeksan, eskiden benimeyerek kullandığım hattımı şimdi mecburen kullanıyorum, özet bu işte.

Turkcell Logo Turkcell 23 Ekim 13:53

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler