sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Turkcell Hiçbir Noktada Çekmiyor!

Ahmet Ahmet21 Kasım 2020 15:49

Kocaeli /Gölcük lokasyonunda yaşıyorum. Ne evimde ne de iş yerimde hattım çekmiyor. Turkcell'e çekim kalitesi iyi diye geçtim ancak kesinlikle çekmiyor. Turkcell'e sorunumu bildirmek için bile ulaşamıyorum. Çünkü operatör çekmiyor. Müşteri hizmetleri de sorunuma çözüm bulamadı. Elimizden bir şey gelmiyor deyip geçiştiriyorlar. Havada-karada orada burada denizde 81 ilde çekiyor diye reklam yapan Turkcell, hiçbir yerde çekmiyor. Bu operatöre geçmek pişmanlıktır.

Gelişme :

4 hafta önce

Turkcell daha önce yaşadığım sorunla ilgili açtığım talebi çözümlemeden çözümlendi olarak cevapladı ve sisteme öyle işledi. Müşteri temsilcisi de durumu teyit etti. Bu kadar kötü bir hizmet yaşamadım. Sözde Turkcell gerçekten berbat hayattan soğutan bir operatör.

np_image1 Ekli Görsel Var
04 Aralık 2020 01:36

Turkcell operatörüyle yaşadığım bir sorunu şikayet olarak yazdım ancak iletişime dahi geçmediler. Sadece otomatik cevap vererek cevaplama oranlarını yükseltiyorlar. Amaçları çözüm sunmak değil. Sadece otomatik hazır cevap yazmak. Müşteri memnuniyeti yerlerde!

04 Aralık 2020 01:32

Turkcell sadece şikayete otomatik cevap yazdı. Hiçbir aksiyon alınmadı. İletişime geçmeye dahi tenezzül etmediler.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 23 Kasım 2020 10:44

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 21.11.2020 tarihinde konuyla ilgili tarafınıza bilgi verilmiştir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 21 Kasım 2020 15:50

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ahmet 27 Kasım 2020 06:57  

    Hala bir aksiyon alınmamış olup firma iletişime geçmemiştir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler