Turkcell Hediye İnternet Kandırmacası!

Visali Visali20 Şubat 08:35

0cak ayı başında turkcell servis sağlayıcıdan hizmet almaya başladım. İnternet paketi yanında ilk ay geçerli olmak üzere 20 GB internet de hediye verdiler. Ocak ayı sonunda hediye internet bitmişti ama 10 GB internet paketinde yaklaşık 4.5 GB hak kalmıştı. Bu servis sağlayıcı hediye ile birlikte normal paket de İşlemiştir ve normal şartlarda 20 GB hediye bitmeden 10 GB pakete geçmemesi gerekirdi.

Turkcell Android uygulaması da Her hafta Salla Kazan Hediyesinde 1 GB internet kazanmıştı aynı şekilde orada da Hediye internet kullanılırken aynı anda da normal paketten İnternet harcadığını tespit ettim ekran görüntülerini aldım. Kabul edilmeyeceğini bildiğim için yayınlamadım. Bi zaman sonra normal paket internet durdu oradan da işlemedi ama belli bir miktar normal paketten de azalmış oldu.

Firmalar karşısında Türk insanı direkt olarak haksız, yenik çaresiz ve yalnızdır. Hep firmalar haklıdır ve kanunlar düzenlemeler ondan yanadır. Vatandaşın hakkını aramasının imkansız olduğunu bildikleri için bu konuda çok rahatlardır.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Visali 2 hafta önce

20 Mart cuma günü de Youtube.com'de geçerli olmak üzere 1 GB hediye çıktı. Test ettim Youtube.com de birkaç video baktım ve internet paketinden gene azaldığını gördüm. Elimde ekran görüntüleri var, Turkcell yetkilisi şimdi ne yanıltıcı yanıt vereceksiniz bakalım. Doğaya saygı niteliğinde faturatı e-posta ile isteme seçeneğine 2 GB internet verilecekti onu da yapmadılar. Mecbur kaldığım için bu Turkcell'e getim ama 8 ay sonra bir daha dönmemek üzere bırakacağım.

profile-icon Visali 28 Şubat 17:17

Sisteminizin akıl dışı ve yalan üzerine kurulu olduğunu kendiniz itiraf ediyorsunuz. 10 GB paket öncelik verildi de neden 20 GB internette aynı anda birlikte azaldılar? Hediye demek öncelik 20 GB o bittikten sonra 10 GB işleyecek anlamına gelir. Tabii ki bu doğru düşünüş sizin kandırma üzerine kurulu düzeninize biraz ters. Olayın özü şudur: Bunlar 20 GB hediye yalanı ile sizin normal paketten de kullanıyorlar ama hediye sanıp kalan kullanıma bakmamak bunların işine geliyor. Diğer tuhaf olan bir ayda 20 GB bitmez yıllardır her ay 10 GB bitmiyor ama turkcell'e gelince nedense 1 ayda tükeniyor. Diğer tuhaf bir olay ise 10 GB paket şubat ayı başında birden 5 GB seviyesine inmesi idi. Ocak ayı bittikten sonra şubat ayında yeni 10 GB paketinin başlamsı gerekiyorsu ama bunlar onu başlatmadı ocak ayının 10 GB kullanıldı o da yarıya geldiği için şubat başlangııcında pekt yenilemesi 26 gün kala bir anda 5 GB kullanıma düştü. İşte 20 GB kandırmacası budur. Şu an 10 ay geçer geçmez Turkcelleden kurtulacağım.

Turkcell Logo Turkcell 26 Şubat 17:48

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletişimde Turkcell’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Paket kullanımlarında önceliklendirme paketlerin içeriğine ve son kullanım süresine göre değişiklik göstermektedir. Önceliği olan hangi paket ise sistem tarafından otomatik devreye alınıyor. Bu nedenden dolayı herhangi bir değişiklik yapamıyoruz. Dijital Operatör uygulamamızdan da hangi tarih ve saatte ne kadarlık bir veri harcadığınızın bilgisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

profile-icon Visali 21 Şubat 13:24

Bugün gene Salla Kazan kampanyasından 1 günlük 1 GB hediye geldi. Ama ek görüntü de görüleceği gibi yaklaşık 1 saat içinde 166 MB 143 MB 'e düştü. Tarih gözükmüyor ama yukarıdaki saatten her şey anlaşılıyor. İşte daha önce bahsetmiş olduğum 20 GB ilk ay hediye işlerken normal 10 GB paketten de yarısı eksilmiş oldu. Aslında hediye verdikleri yok. Bakalım şimdi ne yalan uyduracaklar?

Turkcell Logo Turkcell 20 Şubat 08:49

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler