Turkcell Hattımı Kapatmayıp Ekstra Para Almaya Çalışıyorlar

Umut Umut24 Ekim 14:59

Turkcell Superbox kullanıcısıyım. Sözleşmem dün bitti. Bir Turkcell bayisine gidip hattımı kapattırmak istediğimi belirttim ve temsilci kodu 869***172 olan İzmir Yenişehir Turkcell bayisi bu hattın şu an kapanmayacağını pazartesi gelmemi söyledi. Neden diye sorduğumda bir cevap vermedi.

Müşteri hizmetlerini 1 hafta öncesinden aradığımda bana şubeden sözleşmenin devam etmeyeceğini ve paketin tekrar kullanmayacağım için durdurmam gerektiğini söyledi. Yukarıda belirtmiş olduğum bayi kılıklı dükkan bu konuda da hiçbir yardımda bulunmadı. Bu olayın ardından müşteri hizmetlerini aradığımda bana her bayiden hat kapatılmadığını ve koskoca İzmir'de sadece 2 yerde olduğunu söyledi. 

İsmi geçen markanın insanlardan daha fazla para alabilmek için işlemleri bu denli uzattığını ve mağdur ettiğini görüyorum. Hattım kapanana kadar şahsıma yazılacak olan faturaların iadesini bugünden geri talep ediyorum. Tek isteğim hattım kapansın ekstra ücret yansımasın.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 26 Ekim 17:31

Değerli Müşterimiz, Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Belirttiğiniz durumun incelenmesi konusunda talebinizi ilgili ekiplerimize yönlendirdik. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 24 Ekim 15:02

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler