30 Ocak 2017
Yorum Yap
#7650145

Turkcell Hattım Çekmiyor, Mağdurum!

17.01.2017 tarihinde farklı bir operatörden Turkcell operatörüne geçiş sağladım fakat beklemediğim sıkıntılarla karşılaştım maalesef çeker mi çekmez mi diye. Bir an bile tereddüt etmeden 12 aylık taahhütnameyi imzaladım ve Turkcell'e geçiş yaptım sık bulunduğum ortamlarda evim, iş yerim ve spor salonumda hattımın çekmediğini fark ettim. Defalarca kim aramış SMS'i aldım beni arayanlar bana ulaşamadığını söylediler. Bu durum beni maalesef mağdur durumda bıraktı.


Turkcell müşteri hizmetleriyle görüşme sağladım, durumu anlattım ve farklı bir operatöre geçiş yapacağımı söyledim yalnız 90 günlük bir süreç varmış bu süreçte hattımı farklı bir operatöre taşımamın mümkün olmadığı söylendi 90 gün dolduktan sonra da Turkcell'e taahhüt bedeli olarak ücret ödeyeceğim. Bu ücretin belirtmiş olduğum sıkıntıları göz önünde bulundurarak ödemek istemiyorum nihayetinde keyfi bir durum değildir.

Erol 108 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi01 Şubat 2017

    Müşterimizin yaptığı kapsama alanı talebine istinaden inceleme yapılmakta olup inceleme sonrası müşterimize bilgi verilecektir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi30 Ocak 2017

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler