Turkcell Hat Taşıma İptali Gerçekleştiremiyorum

Abdurrahman Abdurrahman27 Ekim 04:33

26.10.2020 Tarihinde Hat Taşıma Talebinde Bulunmuştum, Fakat Şimdiki Operatörümün taahhüt Cayma Bedeli Çok Yüksek Geldiğinden Hat Taşıma Talebimin İptali İçin Müşteri Hizmetlerini Aradım Mağazadan İptal Edebilirsiniz Dediler, Mağazaya Gittim 532'den İptal Edebilirsiniz. Biz İşlem Yapamıyoruz Dediler Çözüm Yolu Yok Mu?

Cevaplar

profile-icon Abdurrahman 28 Ekim 20:33

Müşteri hizmetlerini süreç ile bilgi almak için aradım surecin isleme alınmadığını 29.10.2020 tarihinde taşıma işleminin gerçekleşeceğini söyledi. Standart iptal suresinde yani 24 saatte yapmıştım başvuruyu ama hat taşıma iptali olmayacağını ve hattımın taşınacağını ve taahhüt ücretini ödemek zorunda kalacağımı ilettiler böyle bir hizmetle karşılaştığım için üzgünüm!

Turkcell Logo Turkcell 28 Ekim 16:32

Değerli Müşterimiz, Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Müşteri hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

profile-icon Abdurrahman 27 Ekim 13:59

112660347 Numaralı Talep Oluşturuldu Çağrı Merkezi Tarafından, Mağazaya Gittiğimde Mağazada Yardımcı Olamıyoruz Dediler, Cayma Bedelim Çok Yüksek Bunu Ödemek İstemiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz!

Turkcell Logo Turkcell 27 Ekim 04:34

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Abdulkerim 1 hafta önce  

    Kesinlikle haklisin mağaza müşteri hizmetlerine müşteri hizmetleri mağazaya gidin diyorlar başlarından savıyorlar

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler