Toplam çözüm sayısı
..
Turkcell ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Soner'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Turkcell Hangi Birine Kızayım?

198görüntüleme
Soner
Soner 15 Ocak 13:39

Bundan 2-3 yıl önce 516 ile başlayan Bursacell hat satın aldım, bir süre kullandıktan sonra kısa süreliğine başka operatöre geçip memnun kalmadığım için diğer operatörden tekrardan Turkcell'e hattımı taşıyarak 1 yıllık taahhüt sözü vererek paketimi kullanmaya başladım.

 Tam da yılın bu zamanlarında taahhüt sürem bitmek üzere son ayımı kullanıyorum. Normalde Turkcell kalitesini kullanmaya devam etme düşüncesi aklımda vardı ancak hani taahhüt bitimine yakın sizi sürekli ararlar kampanya var şu paketler var diye öneriler gelir ya bana hiç gelmedi. Ben de bunun üzerine Turkcell'e kendim ulaştım ve destek kaydı oluşturdum. 

Gelen cevaba göre benim 516 hattımda sadece Bursacell 'e özgü tarifeleri kullanmam gerekiyormuş şu an kullandığım yani 11 aydır kullandığım tarifeyi kullanamam gerektiği bir yanlışlık veya sistem açıklığı olduğu söylenince dona kaldım. 2021 yılında Turkcell gibi bir firmanın sadece şu tarifeleri kullanacaksın demesinine mi kızayım yoksa müşteri hizmetlerinin bana söylediği 11 aydır bu tarifeyi kullanmamanız gerektiğine mi kızayım. 

Taahhüdümün bitmesine sayılı günler kala bu sorunumun çözülmesini ve istediğim herhangi bir tarifeye geçiş yapabilecek hakkımın olmasını istiyorum. Hattımı alalı 2.5 yıl olacak ve daha önce hiç kimse bana bu hattında sadece Bursacell'e özgü tarifeler kullanacaksın demedi bunu onca zaman sonra duyuyorum. 

Böyle bir kısıtlamayı kabul etmem mümkün değil eğer sorunum çözülmezse başka operatöre hattımı taşıyıp haklarımı kullanarak bu konuda yaşamış olduğum dayatıcı bilgilendirme konusunda şikayette bulunacağımı bildirmek isterim.

Gelişme
Gelişme

28 Ocak 10:37

Turkcell hattımın 516 ile başladığı için sadece burcacell tarifeleri kullanabileceğimi iddaa ediyor. Halbuki son 1 yıldır başka tarife kullandığımı ortada bunu söyleyince de böyle bir şeyin olmaması gerektiğini söylüyorlar. Şimdi taahhüdüm bitecek ve bana tarife çıkmıyor bu durumda ya hattımı kapatacağım ya başka operatöre taşıyacağım ya da Turkcell tarafından bana dayatılan burcacell tarifelerinden birini kullanmak zorunda kalacağım. Hattımı alalı 2.5 yıl olacak bana bununla ilgili hiçbir zaman bilgi verilmedi ve sözleşmede böyle bir madde olup olmadığını da göremiyorum. Sorunumu buraya otomatik cevap yazmak yerine çözümcül şekilde bana ulaşarak halletmenizi bekliyorum.

Turkcell Logo
Turkcell15 Ocak 13:40

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
Turkcell16 Ocak 11:32

Merhaba Soner Bey, Yaptığımız tüm kampanyalarda amacımız müşterilerimize avantajlar sunabilmektir. Sizlerin beklentilerinizi göz önünde tutarak sürekli kampanyalarımızda ve tarifelerimizde güncellemeler yapıyoruz. Her kampanyamız belirli kurgular ile sunulmakta ve koşullarını sağlayan müşterilerimiz faydalanabilmek için başvuru yapabilmektedir. Yıllık aboneliğinizin sona ermesi halinde SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır. Faturanıza mevcut paketinizin indirimsiz bedeli yansıyacaktır. Size özel kampanyalarımızı Dijital Operatör uygulamasından inceleyebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Dilerseniz 0532 757 22 22 numaralı hattımızı ücretsiz arayarak mevcut tarife ve kampanyalarımızla ilgili bilgi alabilir, dilerseniz yeni tarife ve kampanyalarımıza abone olabilirsiniz. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Soner
Soner16 Ocak 11:38

Sanırım başka bir şikayete cevap yazacakken benim şikayetimin altına yazmışsınız. Çünkü benim bahsettiğim şikayet ile sizin yazdığınız şey arasında benzer hiçbir şey yok. Lütfen okuma anlaması daha yetkin olan birinin okuyup sorunuma çözüm bulmasını isteyin.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler