24 Nisan #10372018

Turkcell Haksızlığı Ve Haksız Kazanç İle Müşteri Mağduriyeti

Bugün mesai saatim içinde Turkcell tarafınca bilgi araması çağrısına verdiğim cevap ile beni 28 TL zarara uğrattınız. Kamu paketi adı altında bir paket konuşması yaptı anlamadım en son tekrar dinlemek istedim 1'e bastım ve pakete üye olduğumu aniden teyit edip, telefon yüzüme kapandı. Aynı anda paketi ve hizmeti iptal ettirdiğim halde 28 TL faturayı bana müşteri hizmetiniz hakaret ederek ödeyeceksiniz, şeklinde konuşmaları ile beni deli ettiler. Benim mağduriyetimi gidermenizi istiyorum. Eğer hala söke söke alacağım diyorsanız. Sizin müşteri hizmetlerinizin de bana dediği gibi sözleşmemi iptal eder başka bir operatöre geçmemde sakınca görmüyorsunuz demektir. 28 TL ve haksız yere alacağınız hiçbir kuruşu da helal etmeyeceğimi bilmenizi isterim. Umarım sesimi duyar ben ve benim gibi insanların bu şekilde mağdur olmaması için daha çok çaba gösterirsiniz.

Halil 256 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi28 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Sesli Yanıt Sistemi aramasında servis ücreti hakkında bilgi verilmektedir. Servis ile ilgili tüm soru ve talepleriniz için bu servisin müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Kamu Hesaplama Servisi ile ilgili iade talebinizi üyeliğiniz olan hat üzerinden 0216 987 44 44 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak iletebilirsiniz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Yardım” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Halil25 Nisan

    'Canlı yardım' da bir yardımım olmayacağını dile getirdi. Buraya yazmam son çarem oldu. Eğer buradan da yardımda bulunulmazsa kendi Forum, haber teknoloji bloglarımda detaylı olarak bu konuyu dile getireceğim. Umarım gereğini bir an önce yaparsınız. Turkcell hizmetinden her zaman memnundum. Gereğini yapacağınıza inanıyorum.

  • Turkcell Temsilcisi25 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Yardım” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön