Turkcell  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Turkcell Habersiz Hat Taşıma

315görüntüleme
Jj Weleps
Jj Weleps 18 Kasım 2020 23:38

Yurt dışındayım şu an. Türkiye'den çıkmadan önce "Roaming" aktif yaptırdım. Yurt dışındayken "roaming" iyi çalışıyordu. 3 hafta önce telefonum bozuldu. Yeni telefon satın aldım, ama o telefona Türk Telekom sim kartımı taktığım zaman çalışmıyordu, roaming olmamıştır, ağa bağlanamıyordu.Bugün Türk Telekom müşteri hizmetini 2 defa aradım, ve bu 2 defa sistemlerine bakarak bana benim Türk Telekom numaram Turkcell'e aittir. Benim numaram 0552206****.

Yani Türk Telekom numaram aniden Turkcell'e taşınmış, habersizce, ben yurt dışındayken, taşınma talebi yapmadan. Nasıl bu olabilir ya? Birkaç dakika sonra Turkcell müşteri hizmetlerini de aradım. Ama müşteri temsilcisine beni bağlamadan önce sistem bana numaramı girmemi sordu. Aniden, habersizce taşınmış numaramı girince sistem "hatta" diyor yani bu numarayı Turkcell'e ait olarak tanımıyor.

Şimdi ne yapmalıyım? Türk Telekom'a 1 - 2 hafta önce iletiş[email protected]ürktelekom.com.tr olan e-posta adresine email gönderdim, ama cevaplamadılar. Lütfen numaramı kullanmak istiyorum, işime çok yarar, özellikle yurt dışındayken.

Turkcell Logo
Turkcell19 Kasım 2020 00:07

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
Turkcell19 Kasım 2020 09:18

Değerli Müşterimiz, Konuyu anlatan imzalı dilekçe ve kimliğinizi irtibat numaranızla birlikte Dijital Operatör Uygulaması "Yardım" bölümünden iletmeniz durumunda memnuniyetle inceleme başlatabiliriz. Dijital Operatör Uygulaması - Yardım- Yeni talep İlet adımlarını seçerek talebinizi iletebilir, durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Turkcell'de aktif kullandığınız bir hat bulunmuyorsa, [email protected] e-posta adresine talebinizi iletebilirsiniz. Dilerseniz, evrakınız ile birlikte Turkcell Mağazaları’ndan da inceleme talebinde bulunabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

5 Yorum

Sogol
Sogol23 Kasım 2020 19:25
 

Ben de aynı durumdayım! Haberim olmadan, talep oluşturmadan, numaram Turkcell'e taşınmış! Bir de elimdeki sim kart ta sinyal almıyor! Yurt dışındayken bunu nasıl haledebilirim?! Bilmem!

Jj Weleps
Jj Weleps23 Kasım 2020 19:36
 

Turkcell'in Facebook Messenger hesabına yazmanı tavsiye ederim. Yani Turkcell'in Facebook hesabına girip Facebook Messenger butonuna tıklayınca özel Messenger sayfası açılacak. Hızlı cevap veriyorlar. Onlarla konuşuyorum şu an. Problemim bitmedi.

 1
Jj Weleps
Jj Weleps23 Kasım 2020 19:40
 

Turkcell'in facebook sayfası https://m.facebook.com/profile.php?id=181297685226637 Facebook Messenger butonuna tıkla. Orada şikayetini anlatabilirsin.

Sogol
Sogol23 Kasım 2020 22:12
 

Tamam teşekkür ederim.

Sogol
Sogol25 Kasım 2020 16:41
 

Sizinki çözülmüş mü acaba? Merak ettim

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler