07 Nisan
Yorum Yap
#10316272

Turkcell Finanscell Kontrat Birleştirme

Turkcell' den 09/2017 kontratlı cihaz almıştım. 1 ay sonra erken ödeme yaparak bütün borcu cayma bedeli dahil yatırdım. 24.03.2018 tarihinde tekrar bir telefon aldım. Yani su an aktif olarak 1 adet cihaz için taksit ödüyorum. Puanım cihaz aldıktan sonra 3600 liraya düştü. Gidip tekrar bir cihaz almak istediğimde cayma bedelini de ödediğim cihazın kontratının aktif olduğunu o yüzden cihaz alamayacağımı söylediler. Madem erken ödeyerek kapattığım cihazın sorumluluğunu 1 yıl çekeceksem neden cayma bedeli tahsil edildi? Yeni aldığım cihazın kontratı ile birleştirildiği için iptal edilemiyor denildi. 8 ay arayla 2 kere imzalamış olduğum kontratlar nasıl birleştirildi? Şimdi müşteri hizmetleri diyor ki yeni aldığınız cihazın kontratını erken ödeyerek iptal ederseniz 2 cihaz alabilirsiniz. Zaten daha önce bu işlemi yaptığım için 2. cihazı vermiyorsunuz o zaman nasıl vereceksiniz?

Sultan 666 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi10 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Cihaz kampanyalarımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Şirket politikamız gereğince Turkcell kontratlı cihaz satışlarımız Turkcell Finansman Şirketi üzerinden kredilendirilerek yapılmaktadır. Kredi tutarınız başvuru talebinizle birlikte Turkcell Finansman Şirketi tarafından değerlendirme yapılarak belirlenmektedir. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili detaylı bilgi için 0 850 200 05 32 numaralı Turkcell Finansman Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz. Turkcell Finansman Müşteri Hizmetlerimiz sabah 07.45 ile 01.45 saatleri arasında hizmet vermektedir. Başvurunuz olumlu değerlendirildiği takdirde, tüm işlemlerinizi Turkcell İletişim Merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca hat sahibi olarak en yakın Turkcell İletişim Merkezini ziyaret ederek destek alabilirsiniz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Yardım” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi09 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Yardım” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler