Toplam çözüm sayısı
..
Turkcell ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ferdi'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Turkcell Faturalı Hatta Geçiş Problemi

204görüntüleme
Ferdi
Ferdi 15 Ocak 15:51

Bilgimiz dışında açılan hat yüzünden kara listede görünmemiz dolayısıyla faturalı hatta geçmek için her türlü başvuruyu yaptık. İstedikleri bütün belge ve dilekçeleri defalarca yazıp yolladık. Her seferinde hiçbir şekilde işlem tamamlanamadı. Her aradığımızda yaptığımız başvurunun tamamlanmadığını öğrendik ve şöyle yapmanız lazım şeklinde yeniden yönlendirildik. 

Yapılması gereken işlemlerin ne olduğunu bilmemek müşteri hizmetleri adına utanç verici. Defalarca yaptığımız başvurular 1 ay sürdü. Sonuç çok kötü tabii ki. Artık bununla uğraşmaktan vazgeçip numarayı başka operatöre taşıma adına başvuruyu yaptık. Bir daha Turkcell mi.

Turkcell Logo
Turkcell15 Ocak 15:56

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Ferdi
Ferdi15 Ocak 19:40

Bütün başvurularımızı uygulama içinde belirttiğiniz bölümden zaten takip edip defalarca ilettik. 532 numaralı hizmetiniz ise üzülerek söylüyorum bir işe yaramıyor. Eğer çözüm olsaydı 1 aydır basit bir işlem için bu kadar ugrasmazdik.

Turkcell Logo
Turkcell18 Ocak 20:26

Merhaba Ferdi Bey, Turkcell ailesi olarak tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Sizi kaybettiğimiz için üzgünüz. İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 11.01.2021 tarihinde size bilgi verilmiştir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler