11 Temmuz 2015
Yorum Yap
#3370966

Turkcell Fatura Çıkarmış

Mayıs ayında taahhüdü bulunan numaramın ödenmemiş faturalarıma istinaden gelen tebligat sonucunda faturama yansıtılan cayma bedeline bir anlam vermeksizin ödeme gerçekleştirdim. Tebligatta gelen cayma bedelinin hattımın iptali yönünde olduğunun yazılı olmasıyla kullanılamayacak olan sim kartımı kırıp attım. Lakin bugün gelen bir aramayla 59 TL ve 83 TL olmak üzere iki fatura daha çıktığı o günden bugüne hattımın hala aktif olduğu yönünde bildirim yapıldı bu kadar da olmaz denilecek birşey 3 aydır herhangi bir şekilde kullanım gerçekleştirmedim ve bu faturayı ödemem söylendi. Gerekli mercilere şikayette bulundum. Bradan da kamu oyuna bildirmek istiyorum. Lütfen bir çözüm üretiniz.

Fuat 87 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi14 Temmuz 2015

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 13.07.2015 tarihinde bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi11 Temmuz 2015

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler