Turkcell  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gözde'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Turkcell Fatura Belirttiğiniz Sürede Bitmediği İçin Ceza Faturası Kesiyorsunuz

731görüntüleme
Gözde
Gözde 20 Kasım 2020 10:09

Dijital operatörde belirtilen fatura bitiş tarihi 24.11.2020 olduğu için operatör değişikliği işlemimizi bu tarihi baz alarak yaptık. Ancak sonrasında gelen bir mesaj ile bu tarihin 24.01.2021 olduğunu ve ceza bedeli ödeyeceğimizi söylüyorsunuz. İlk Nokta: Sözleşmemiz Kasım ayında bitiyorsa, iddia ettiğiniz şekilde taahhüt Ocak ayına kadar sürüyorsa aradaki sürede hangi tarifeden faydalanacağız? İkinci Nokta: Biz zaten mevcut tarifemizden memnunduk, sözleşmemiz bittiğinde yeni tarifeler pahalı olduğu için operatör değiştirmeye karar verdik. Yanı Ocak ayına kadar aynı tarifeye devam edeceğimizi söyleseniz bu değişikliği şimdi değil o zaman yapardık. Bu noktada da dijital operatörünüzde yazan 24.11.2020 sözleşme bitim tarihiniz bildiriminizden kaynaklı bir yanılgı mevcut. Sizdeki bu uyuşmazlığın bedelini neden biz ödüyoruz peki? Bu cezayı ödemek kesinlikle istemiyorum. Takdir edersiniz ki para kolay kazanılmıyor. Üçüncü Nokta: Bu konuyla ilgili görüşmek için müşteri hizmetlerine bağlanma isteğimi ancak 10 dakika telefonda bekledikten sonra başarabildim, ancak aldığım tek cevap "benim bu konuda yapabileceğim bir şey yok" oldu. Peki kim yardımcı olabilir diye sorduğumda ise bilgi verilmedi.

Şu an size bir internet üyeliğim de mevcut. Taahhüt bitiş süremle ilgili aynı durumu onda da yaşayacaksam şimdiden net bir bildirim talep ediyorum.

Gelişme
Gelişme

23 Kasım 2020 10:31

Şikayetimle ilgili hiçbir gelişme olmadı. Göstermelik olarak ilgileneceğiz temalı bir otomatik mesaj gönderdiler ve arkası gelmedi. Bu bekleme süresinde haksız bedel ödetmeye çalıştıkları faturamın son ödeme tarihi geçmekte. Eminim ki bir de onun için bedel ödetmeye çalışacaklar. Çekim kaliteleri güzel ancak kurumsallık, hakkaniyet, müşteri memnuniyeti sıfır gerçekten. Hangi müşterime nereden ne geçirebilirim diye kovalıyorlar. Bu konuda illa hakkımızı hukuki yolla aramamız gerekiyor. İlla ki bu uğraşa sokuyorlar bizi çünkü benim gibi peşini bırakmayıp uğraşacak olanların sayısı, uğraşmayacak olanlara oranla çok az. Şikayetimde de belirttiğim gibi kimse kusura bakmasın ancak para kazanmak o kadar kolay değil. Alın terimle kazandığım hiçbir kuruşu hak etmeyen kişilerin cebine koymasına izin vermem. Mahkemede görüşmek üzere Sn. Yetkililer.

Turkcell Logo
Turkcell20 Kasım 2020 10:10

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Gözde
Gözde22 Kasım 2020 20:50

İncelemenizi fatura ödeme tarihim geçince tamamlayıp bir de onun için mi ceza bedeli kesmeyi planlıyorsunuz?

Turkcell Logo
Turkcell23 Kasım 2020 12:21

Değerli Müşterimiz, 23.11.2020 tarihinde sizi arayarak şikayetiniz hakkında görüşme yapılmıştır. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı çağrı merkezi kanalımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler