Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Turkcell Fatura Aşımının Yanlışlığı

profile
Ayşegül
21 Kasım 2023
96

Turkcell paketimi kullanmama rağmen bir anda 15 GB tükendi ve üzerine 8 GB ekstra paket tanımlandı ve 400 TL faturama yansıtıldı. 8K video izlesem belki anlayacağım, nasıl böyle bir kullanım olabilir? Kabul etmiyorum ve gereğinin yapılıp iptalini istiyorum. Turkcell'i aradığımda şikayet etmemiz üzerine bize tehditkar bir ses tonuyla 'sizinle başka alanlarda karşılaşmak istemeyiz' dediler. Turkcell kalitesine teşekkür ederiz.

Gelişme
Gelişme

25 Kasım 2023 17:40

Turkcell hiçbir güncelleme veya kullanım olmadığı halde hattımın internet kotası doldu ve üzerine üst üste 15 dakika içerisinde 8 adet ekstra paket internet tanımladılar. Hiçbir şekilde bana ait olmayan bu ücreti ve kullanımı kabul etmiyorum. Gereğini yapmak yerine tehditkar konuşan Turkcell ekibini de kınıyorum ve gerekli şikayetleri yapıyorum.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Turkcell Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 3 sa 46 dk
Turkcell Logo
21 Kasım 2023 14:56

Değerli Müşterimiz, Talebinizle ilgili inceleme yaparak en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
22 Kasım 2023 12:28

Değerli Müşterimiz, İnternet kotanızın çabuk bitmesi kullanımlarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterir. İnternet kullanımınız esnasında indirilen ve yüklenen veriler mevcut paketinizden düşer. Paket aşımında da yine indirilen ve yüklenen veriler paket aşım ücreti üzerinden ücretlendirilir. Tüm bu işlemlerin kullanım miktarı cihazınızda yüklü programların cihaz hızını yavaşlatıp hızlandırması, giriş yapılan site ve indirilmek istenen içeriğe göre farklılıklar gösterebilir. Sosyal medya uygulamalarını yoğun olarak kullanıyorsanız, otomatik video oynatma seçeneğini kapatmanızı öneririz. Turkcell uygulamamızdan da hangi tarih ve saatte ne kadarlık bir veri harcadığınızın bilgisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yurt içi tüm konuşma ve mesajlaşma paketlerinde anında, internet paketlerinizde ise en fazla son 1 saat hariç olacak şekilde bu bilgileri görebilirsiniz. Paket haklarınız bittiğinde size SMS ile bilgi verilmektedir. Paket bitiminizde kullanımlarınız devam ediyorsa otomatik olarak aşım paketleri devreye girer. Akıllı Fatura Kampanyasına katılarak paket dışı kullanımlarınız ve paket aşımlarınızı engelleyebilirsiniz. Kampanyaya “AKILLI FATURA” yazıp 2200’a SMS göndererek katılabilirsiniz. Her türlü bilgi ve yardım talebiniz için Turkcell uygulamasını kullanabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Ayşegül
Ayşegül
22 Kasım 2023 12:53

Hiçbir guncellemem, video içerikli indirmeler veya büyük internet kullanımı gerektiren hiçbir durumda değildim bu sureler içerisinde ki hepsi wi fi olmadan devre disidir. Böyle bir durumla daha önce hiçbir zaman karşı karşıya kalmadım. Senelerdir Turkcell kullanıcısıyım hiçbir kota asimi veya ekstra talebim veya geciktirmem olmamıştır. Böyle bir kota asiminin sistemsel olduğunu düşünüyorum. Sizler de bunu kabul etmiyor ve tehditkar bir şekilde telefondaki görüşmem de cevap veriyorsunuz. Sistemsel sorunun değiştirilmeyip bu ücretin kullanımımdan silinmemesi halinde gerekli yerlere başvuracağım. Teşekkürler.

Benzer Şikayetler

Turkcell Paket Yenileme Ücretleri

profile
Gulsah
4 saat önce
3

Turkcell mobil hat taahhüdüm bitti, paket fiyatları neredeyse iki kati olmuş, benzer olan ancak GB daha az olan pakete geçiş yaptım ve Platinum üyeliğim 10 sene sonra istemeden sonlandırılmış oldu. Ertesi gün Turkcell müşteri hizmetlerini arayıp bunu düzeltmek istediğimi söylediğimde mümkün olmadığı...

Turkcell Müşteri Temsilcisine Ulaşılamıyor

profile
Cüneyt
23 saat önce
9

05325320000'ı arayarak Superbox'ımı iptal ettirmek istiyorum; ancak bir türlü ilgili menüye ulaşamıyorum ve de müşteri temsilcisine ulaşamıyorum. Tüm menüleri tek tek dinlememe rağmen ihtiyacım olan menü yok. Turkcell müşteri olarak benim bu ihtiyacımı karşılamıyor.

1

Turkcell Mobil İmza Ekibine Ulaşılmıyor

profile
Öykü
2 gün önce
92

Turkcell mobil imza hizmetiyle ilgili bir haftadır yaşadığım sorunlar nedeniyle hem şubeden hem de 532 numarasından görüşmeler yaptım. 532 numarası aboneliğimin sona erdiğini belirtti. Ancak Alsancak şubesine gittiğimde herhangi bir sıkıntının olmadığı, aboneliğimin devam ettiği söylendi. Herkes far...

Turkcell Mobil İmza Ekibine Ulaşılmıyor
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

2 Yorum

Berna
Berna

Merhaba aynı durum bugün benim başıma da geldi. Müşteri hizmetlerine durumu ileteceğim çözülmezse ben de Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım.

Berna
Berna

Tıpkı size verdikleri cevabın aynısını bana da tehditkar şekilde verdiler. Garip olan başka bir konu bana da 1 günde 20 GB internet hakkımı tükettiğimi iddia edip 8 adet 1'er GB ek paket tanımlamaları ve sizinkiyle aynı şekilde 400 TL borç yansıtmaları.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Turkcell Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 3 sa 46 dk
Benzer Şikayet Yaz