Toplam çözüm sayısı
..
Turkcell ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Turkcell Dört Çeker Deniliyor Reklamlarınızda Ama 'çekmiyor! '

817görüntüleme
Mustafa
Mustafa 16 Ocak 03:10

İzmir Kemalpaşa Yukarıkızılca'da bulunan çiftlik evimizde (şehir merkezine 3 km uzaklıkta) yıllardır süre gelen bir şebeke sorunu var. Öncesi de mevcut ama son 6 yıldır her yıl müşteri hizmetlerini arayıp, yazıp, dijital operatör uygulaması üzerinden şikayetlerimi bildiriyorum. Çözüldü diye ya şikayetlerim kapanıyor ya da ilerleyen dönemde yatırım yapılacaktır deniliyor. Ama yapılan herhangi bir yatırım, sorun çözme gibi bir durum söz konusu değil. Her ay düzenli olarak faturalarını ödememe rağmen Turkcell kalitesinde hizmet alamamaktayım. Sorunun çözülmesi için çağrı merkezine bu sorunun çözümü için bana ait olan bir araziye baz istasyonu bile kurabileceklerini söyledim. Ama hiçbir şekilde sorunu çözmeye yanaşan bir Turkcell yok karşımızda. Ama aylık fatura olayına gelince günü gününe tahsilattan hiç geri kalmıyor firmanız. Şu bir gerçek diğer operatörlerden bir farkınız kalmadı artık. O eski Turkcell'den eser yok şimdi!

Turkcell Logo
Turkcell16 Ocak 03:15

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Mustafa
Mustafa16 Ocak 03:22

Dijital Operatör uygulamasının talep ilet kısmında herhangi bir sorun çözüldüğünü göremedim ben maalesef. Lütfen buradan ilgilenin.

Turkcell Logo
Turkcell18 Ocak 13:49

Merhaba Mustafa Bey, Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Bölgeniz için son incelemenin 22.12.2020 tarihinde yapıldığını görüyoruz. 2021 yılına ait güncel bir inceleme yapılabilmesi için Dijital Operatör uygulamamızın Yardım>Arama Bağlantı Kontrolü>Talep İlet bölümünden detayları paylaşmanızı rica ederiz. Şikayetiniz ile ilgili son durumu "Taleplerim" bölümünden takip edebilirsiniz. turkcell.li/doindir Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı çağrı merkezi kanalımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Mustafa
Mustafa18 Ocak 14:01

Dijital Operatör uygulaması cevabını vererek şaşırtmadınız. Aynı tas, aynı hamam. Değişen hiçbir şey olmayacak. Sadece zaman kaybı.

Mustafa
Mustafa24 Ocak 19:59

Dijital Operatör uygulama üzerinden yapın şikayet dediniz ama Şebeke kapsama alanı kısmını benim uygulamam üzerinden kaldırmışsınız. Şikayet talebimizi iletemiyoruz!

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler