10 Ağustos
#12418343

Turkcell 'de İnternet Mağduriyetim

Çok uzun yıllardır sadece Turkcell hat kullanıyorum. 2 hattım da Turkcell, cihazlarımı ondan alıyorum. Telefon tablet akıllı saat Vs. Vs.ama internet konusunda insanların haklarını yediklerini düşünüyorum. X telekominasyon şirketi kullanıcısı saatlerce abartmıyorum video izliyor ve sosyal paylaşım ağlarından çıkmıyor. Arka planda çalışan tüm uygulamalarım kapalı iş mailim bile kapalı güncellemeler kapalı. Yine de internet bitiyor.


2 GB ile ay sonuna kadar deli gibi internet kullanan başka şirket hat kullanan çevrem var. Bu nedir her konuştuğum Turkcell kullanıcısı internet konusunda şikayetçi sizleri arıyoruz hiçbir şekilde çözüm üretmiyorsunuz. İnternet konusunda ciddi şikayetler okuyorum.


Paketlerinizin fiyatları ateş pahası çok yüksek başka şirkete geçmek en güzeli sanırım. İlgi alaka sıfır internet kötü. Evimin belli odalarında çekmiyor bile. Her yerde çektiğinizi söyleyip insanların başka şirkete gitmesini engellediğinizi sanıyorsunuz ama insanlar artık size inanmıyor.

Gülay Gülay 832 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gülay16 Ağustos

    Sadece cevap vermek olsun diye cevap vermişsiniz her zaman ki gibi şaşırdık mı hayır şaşırmadık. Şu an tamamen bizleri bilgisiz hiçbir şey anlamayan insan yerine koyuyorsunuz. Bu şekilde cevap vereceğinizi bildiğim için aslında ilk mesajım da cevabını vermiştim. Yine yine yine memnuniyet sıfır başka şirkete geçeceğim. Sizinle uğraştığımız yeter.

  • Turkcell Temsilcisi16 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, İnternet kotanızın çabuk bitmesi kullanımlarınıza bağlı olarak değişmektedir. İnternet kullanımınızda indirilen ve yüklenen veriler mevcut paketinizden düşer. Paket aşımında da yine indirilen ve yüklenen veriler paket aşım ücreti üzerinden ücretlendirilir. Tüm bu işlemlerin kullanım miktarı cihazınızda yüklü programların cihaz hızını yavaşlatıp/hızlandırması, giriş yapılan site ve indirilmek istenen içeriğe göre farklılıklar gösterebilir. Sosyal medya uygulamalarını yoğun olarak kullanıyorsanız otomatik video oynatma seçeneğini kapatmanızı öneririz. Dijital Operatör uygulamamızdan da hangi tarih ve saatte ne kadarlık bir veri harcadığınızın bilgisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Turkcell olarak sizlere en iyi hizmeti verebilmek ve en son teknolojileri sunabilmek için hizmet kanallarımızı sürekli iyileştirmeye ve yatırımlarımızı artırmaya devam ediyoruz. Bu dönemde değişen piyasa koşulları doğrultusunda ücretlendirmemizde düzenleme ihtiyacı duyduk. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Yaşamış olduğunuz çekim sorunu ile ilgili detaylı inceleme yapabilmemiz için Dijital Operatör uygulamamızdan “Yardım> Arama ve Bağlantı Kontrolü >Talep İlet” adımlarını izleyerek talebinizi iletebilir, durumu 'Taleplerim' kısmından takip edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı çağrı merkezi kanalımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

  • Turkcell Temsilcisi10 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Ziyaretçi Yorumları