Turkcell 'de Açılmadan Borcundan Kapanan Hatlar

Deniz Deniz22 Eylül 20:45

Yaklaşık 2 ay önce Turkcell'den şirketim adına 2 hat aldım. Lakin hatlar bir türlü açılmadı defalarca müşteri hizmetlerini aradım, hattı getiren bayi elemanına gerekli tüm dilekçe ve şirket belgelerimi vermeme rağmen sonuca ulaşamadım. 22.06.2020 tarihinde Turkcell tekrar aradım hatlarımın ödenmemiş faturadan dolayı kapalı olduğunu söylediler.

Şaka gibi açılmayan hat, ödenmeyen faturadan kapalı... Turkcell bayi çalışanı ilknur şu ve müşteri hizmetleri başta olmak üzere Turkcell'den şikayetçiyim, açmayacağınız hattı satmayın, açmadığınız hatta fatura kesmeyin, açılmayan hat nasıl kapanır biri bana bunu izah etsin beynim yandı. Bundan sonrasında basında ve mahkemede görüşeceğiz.

Gelişme :

2 gün önce

Sayın Turkcell yetkilileri 2 şirket hattı aldım siteye de şikayet yazdım, hattı açmadınız yetmedi açmadığınız hat için fatura gönderdiniz, yetmedi açmadınız fatura kestiniz """icra """" başlattınız, müşteri hizmetlerinize defalarca mesaj bıraktım bu sorunun ivedi olarak çözülmesini istiyorum aksi halde gazete TV CİMER her yere sizi şikayet edip yayınlatacağım... Mafyamısınız siz!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Deniz 4 hafta önce

Sayın Turkcell teşekkür ederim, hat açılmadı şikayetten sonra, üzerine 2 fatura daha gönderdiniz

profile-icon Deniz 24 Eylül 23:35

Dönüş yaptılar, lakin çözüm için değil, müşteri memnuniyet anketi için, sorun halen aynen devam etmektedir.

Turkcell Logo Turkcell 24 Eylül 14:34

Değerli Müşterimiz, Belirttiğiniz hattınız ile ilgili inceleme yapılabilmesi için talebinizi net olarak belirten imzalı dilekçe, kimliğinizin görüntüsü, imza sirküleriniz ve vergi levhanızı Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 22 Eylül 20:48

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler