13 Temmuz 2018
Yorum Yap
#10663376

Turkcell Cevap Bulamayınca Yüzüne Telefon Kapatan Operatör!

Platinum 12 GB tarifesi kullanmaktayım ancak paketimde 2000 dakika Turkcell'lilerle de ücretsiz konuşmam olduğu halde İkamet adresim Ankara - Etimesgut. Ancak Turkcell (Sözde lider) bu bölgede çekmiyor. Defalarca kez müşteri hizmetlerimi aramama rağmen baz istasyonu kurulamadığından bahsediyorlar. Sim kart değişikliği dediler yaptım, telefon değişikliği dediler yaptım ancak telefonum hala çekmiyor. Kendine lider diyen bir şirket Türkiye'mizin Başkenti Ankara'da çekmiyor. Düşünebiliyor musunuz? Müşteri hizmetleri yetkililerinden 90058855 yaka numaralı S*** hanım bana hizmet veremedi. Ekip liderleriyle görüşmek istememe rağmen ekip liderleri müsait değillermiş. Mükerrer bilgi paylaşıyorum deyip telefonu suratıma kapattı. Saygısızlar! Böyle bir müşteri hizmeti olan bir şirket çalışmamanızı şiddetle belirtirim. Telefona çıkmıyorlar bile. Daha bizlerden aldığı paranın karşılığını veremeyen şirkete verilen her kuruş bile fazla. Hak etmiyorlar... Yazık! !

Ozkan Ozkan 3.237 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Ozkan22 Temmuz 2018

    Bugün tekrar aradılar. Ama türkcelin burada yazdığı klasik cevaplar gibi onlar da şeyleri tekrarlıyorlar. Cevap istiyorum dediğimde ise görüşmeyi sonlandırmak zorundayım deyip kapatıyorlar. Ne kadar güzel değil mi? Hem kendilerini lider olarak nitelendiriyorlar hem de cevap veremediklerinde görüşmeyi sonlandırıyorlar. Bizlerde her ay 90-100 TL ücretler ödeyerek kendimizi Platinum yani özel müşteri sanıyoruz. Alenen kandırılıyoruz. İstediğim cevap net!. (lider) Turkcell 3 yılda neden bölgeye baz istasyonu kuramıyor? Madem 3 yıl kadar sürede bu istasyonu kuramıyor neden peki bu bölgede Turkcell bayilerinden sim kart satışı oluyor ya da bayi çalışanları tarafından "bu bölgede baz istasyonu sıkıntımız var biz lider telekomünikasyon olarak hala baz istasyonu kuramadık bilginize" diye müşterilerini uyarmıyor? Ayrıca takım lideri olarak kendini tanıtan Mehmet beye şikayet formu oluşturmasını istiyorum. Şikayetimi ilettiğimde ise bunu öneri ya da tavsiye olarak yazabilirim diyor. Kendilerini nasıl lider yaptıkları gayet açık. Şikayet alamıyorlar. Lütfen buraya standart cevaplarınızı vermeyin! Yapabildiğiniz işlem nelerse açık açık yazın ki herkes okusun bilsin. Ama ben eminim ki siz hiç çekinmeden yine aynı cevabı yazacaksınız buraya. Aldığınız paraların karşılığını verin artık!

  • Turkcell Temsilcisi17 Temmuz 2018

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerimize yaptığı başvuruya istinaden inceleme yapılmakta olup inceleme sonrası müşterimize bilgi verilecektir. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Yardım” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi14 Temmuz 2018

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Yardım” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları