Turkcell Cayma Bedeli Ücreti

Mehmet Mehmet4 hafta önce

Turkcell'den 4 - 5 ay önce bu numarayı aldım 0532069**** bu hattı kullanmaya başladıktan sonra her gün en az 50 kişi arayıp Rent A Car mı diye soruyor hala da aramaya devam ediliyor bir müddet bekledik aramazlar diye ama bir türlü sonu gelmedi bende internetten bu numarayı sorgulattım ve aşağıda da fotoğraf olarak belirttim bir sitede hala 0532069****numarası Diyarbakır da Silvan hevi Rent A Car diye kayıtlıdır. 

Bu yüzden bizi sürekli gece gündüz Rent A Car mı diye arayıp rahatsız ediyorlar. Biz bu hattı Turkcell'den sıfır hat diye aldık araştırmadan sitede yer alan bu numarayı bize nasıl verebilir havuza düşürmeden önce hattı tamamen temizlemeden hattı kullanıma nasıl sokabilir ben bu hattan rahatsız olduğum için yani sürekli aradıkları için kapattırmak istedim. 

Turkcell ana bayisine gittim bu durumu anlattım ve bana 0535010**** numaralı hattı verdi bende aldım sonra 0532069**** numaralı hattı iptal ettirmek istediğimi söyledim bu numarayı iptal edemeyiz 155 TL cayma bedeli ödemeniz gerekiyor 1 yılı doldurmanız gerekiyor dediler bende Turkcell'i müşteri hizmetlerini arayıp şikayetimi oluşturdum çünkü bu benim hatam değildi hattı tamamen temizlemeden siteleri de kontrol edip havuza atması gerekirken direk adresine kadar kayıtlı ilanlarda yer alan numaraları kullanıma sunuyor. 

Ben Turkcell'in müşteri hizmetlerine şikayette bulundum fakat olumlu bir sonuç alamadım bana söylenen yeni bir hat almayacaktınız numara değişikliği yapmanız gerekiyordu oldu ve sonuç bizden 155 TL yi ödemeden iptal edemeyiz dediler. Şimdi ben soruyorum Turkcell genel müdürlüğüne Ben ana bayiye gidip bu durumu anlattım böyle bir sorun olduğunu oradaki ilgilenen arkadaşın bana söylemesi gerekiyordu hatta direk numara değişikliği yapması gerekirken bana yeni hat çıkardı bende böyle bir şey olduğunu bilmediğim için imzaladım. 

Ben 62 yaşında bir insanım bana yardımcı olması gerekirken yeter ki hat satalım düşüncesiyle Turkcell'in elamanlarının böyle yapması beni şaşırttı. Benim adıma Şu anda Turkcell'de 5 hattım var eşim oğlum torunum da benim üzerime olan hatları kullanıyorlar. 

Ben Turkcell'in senelerdir müşterisiyim benden bu cayma bedelini talep ederse tüm hatlarımı en kısa Sürede iptal edeceğim. Çünkü bu numara değişikliği ve yeni hat almada benim bilgim olmadığı için ve hattı bana. Veren kişi durumu açıklamadığı için ben mağdur oldum. Eğer Turkcell bu hatasını düzeltmezse ben mahkemeye kadar gideceğim.

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 28.10.2020 tarihinde konuyla ilgili tarafınıza bilgi verilmiştir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler