Toplam çözüm sayısı
..
Turkcell ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Turkcell Bilgim Olmadan Hattım Taşınmış!

567görüntüleme
Bilal
Bilal 16 Ocak 13:23

Ön ödemeli T** T***'da bulunan hattım, haberim olmadan hiçbir şekilde bilgim olmadan Turkcell'e tasınmış. Müşteri hizmetlerini arıyorum bayiden yapılmış, dijital operatöre girin talep oluşturun diyor. Kardeşim digital operatörde olmam için o sim kartın bende olması lazım ki SMS ona gidince görebileyim.

 Adam kimse hattımı taşımış bu haksızlığı yapan sim kartı almıştır diyorum anlamıyor. Benim bütün bankacılık işlemlerim bu hatta tanımlı olabilirdi. Benim iznim bilgim olmadan bu işlem nasıl yapılabilir. Kesinlikle mahkemeye vereceğim.

Yapan bayiyi ayrıca vereceğim. Bu hat üzerinden bir dolandırıcılık yapılsa kim verecek hesabını. KVKK'yı ayrı ihlal ediyorsunuz. Tek tek kalem kalem şikayetçi olacağım. Ayıp ya hu! Hattımı hemen erişime kapatın diyorum oda yok... Onu da yapamıyorsunuz.

Turkcell Logo
Turkcell16 Ocak 13:26

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Bilal
Bilal16 Ocak 15:29

Bu hattın hangi bayi tarafından taşındığı bilgisini, işlem yapan yetkiliyi de öğrenmek istiyorum. Ayrıca hat taşınmış, taşıyan sahtekar kimse hat onda siz bana dijital operatöre girin diyorsunuz. Arkadaşım dijital operatöre girişte onay kodu istiyor. Hat bende değil. Neyle gireyim uygulamaya bana söyleyin. Bu işlem bana ait değil ve hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum. En kısa sürede sorunu çözüp hattı kapatıp bana bilgi vermenizi istiyorum.

Turkcell Logo
Turkcell19 Ocak 00:14

Merhaba Bilal Bey, İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 17.01.2021 tarihinde konuyla ilgili size bilgi verilmiştir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler