Turkcell Bilgi ve Koordinasyon Eksikliği

Sıtkı Sıtkı01 Nisan 17:40

Şikayetlerim en alta vardır okumak istemez iseniz: olaylar (daha anlatamadıklarım var) :

Superbox başvuru yapmak için bayiye gittim  bayide gerekli yerleri imzaladıktan sonra kurulum yapacak kişinin iletişime geçmesini bekledik iletişime geçtiği gün derste olduğum için ulaşamadılar. Ertesi gün arardım ve iptal olduğunu söyledi tekrar başvuru için 14 gün bekleyeceksin ya da başka birinin üzerine alıp sonra devir işlemi yapabilirsin dedi kurulum yapacak şahıs.

Kendisi randevu aldı bekledik gelmedi tekrar aldık ve dersim olduğu için bayiye bırakmasını talep ettim evrakları WP den atabilirsin dedi ve sorunla karşılaşmayacağımı söyledi attım. Birkaç sorundan sonra süper box aldım totalde 1,5 haftada)

Müşteri hizmetlerini arayıp devir işlemi sordum ve yapabilirsiniz dendi. Farklı sebeplerden tekrar aradım ve yapamazsınız dendi. Corona sebebiyle dolayı yurtta kalıyorduk. Eve geçtik bir kişi tek yurtta kaldı ve interneti kullanıyordu. İkna olmadım tekrar aradım ve ilk faturadan sonra yapılabilir dendi ilk faturayı bekledim ve ödedim

1 hafta geçti arkadaşım ulaştı ve ınternet yok dedi. Müşteri hizmetlerini  aradım (23 dk'da) evrak eksikliği var bayiye teslim edin aksi halde yaklaşık 20 gün içinde abonelik iptal olacak dedi (kurulum yapan kişi evrakları teslim etmemiş galiba) arkadaşım 2 gün içinde ilçeden şehre bayiye gidip teslim etti bayi kabul etmedi ama bıraktık.

Müşteri hizmetleri iletişime geçtim ve durumu belirtik. Bayiinin neden böyle yaptığını anlamadılar.  uzakta olduğumu belirterek işleme koydular ertesi gün inceleme başlatıldı 2 gün sonra halen devam ediyor mesajları geldi. Güvenemedim tekrar aradım (33 dakika) ve iptalde ne olur diye sordum tabii ki işlem için hat sahibi lazım dedi bende sizin hatanız yüzünden maalesef sürekli arkadaşımı rahatsız edemem dedim bilgi vermediler.

Kısaca şikayetim: kurulum kişinin bilgi eksikliği. Koordinasyon eksikliği : devir hakkında yanlış bilgilendirdim yaklaşık 5 müşteri Temsilcisi yapabilirsiniz dedi 4 tanesi yapamazsınız dedi. Telefonda 20-33 dk arası sürekli beklemem. (Corona'dan olabilir anlayışla karşılarım. Yazmanız yeterli) bilgi eksikliği. Yanlış bilgiden doğan mağduriyetimi yok görmeleri ve halen sorunumun çözülememesi.

Not=müşteri hizmetleri ile sürekli iletişime geçiyordum kurulumdan şu ana kadar ve her seferinde devri soruyordum.

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 03 Nisan 14:54

Değerli Müşterimiz, Belirttiğiniz hattınız ile ilgili inceleme yapılabilmesi için irtibat numaranızı da içeren imzalı dilekçe ve kimliğinizi [email protected] adresine göndermeniz durumunda memnuniyetle yardımcı olacağımızı belirtmek isteriz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 01 Nisan 17:46

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler