22 Eylül 2018
Yorum Yap
#10936858

Turkcell Bayisinin İlgisizliği!

Turkcell'in Brandium AVM içindeki Turnacıoğlu şubesinden aldığım Reader marka tabletim (291 TL) aldıktan 3 hafta sonra tuş kilidi tuşu çalışmamaya başladı. Bunun üzerine aldıktan 5 hafta kadar sonra ürünü götürüp problem olduğunu söyledim. Bu arkadaşlarda garantiye gönderdi şimdi garanti yeri olan Reader info bana mesaj atıp 70 TL'ye ürünü yapabileceklerini söylediler. Bende bunun üzerine bu bayii ile iletişime geçtim ve hiçbir destek alamadım aksine kendileri ile kavga ettik. Benden kendilerini ve Readeri Tüketici Hakları mahkemesine vermemi istediler ben böyle ilgisiz bir Turkcell şubesi görmedim
ürünü satarken ağzımın içine düştüler şimdi benden kaynaklanmayan bir problem yüzünden para ödememi İstiyorlar.

Murat Murat 754 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi24 Eylül 2018

    Müşterimiz ile 24.09.2018 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize talebi hakkında bilgi verilmiştir. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi22 Eylül 2018

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları