Turkcell  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Turkcell Aylık Paket Ücreti Yalancılığı

710görüntüleme
Sema
Sema 26 Kasım 2020 20:49

Birkaç ay önce annemin hat tarifesini değiştirme amaçlı müşteri temsilcisi ile görüşme yaptım. Zira annem 67 yaşında, SMS atmaz, mobil internet kullanmayı bilmez boşuna fazla para ödüyordu. Ona daha uygun bulduğum faturalı tarifeye geçiş yapmak istedim ki hat benim adıma açılı. Görüştüğüm hanımefendiye ücreti teyit ettirdim, bundan böyle her ay şu şu ücreti ödeyeceğiz değil mi dedim ve teyit aldım.

Ancak fatura sonraki aylarda 29 küsur tl gelmesi gerektiği halde 42-43 civarında gelmeye başladı.

Bu böyle devam edince müşteri hizmetleriyle tekrar görüşüp sorunun ne olduğunu sordum. Bu kez beyefendi bana tarifeye geçiş yaparken 1 yıllık taahhütte bulunmadığım için tarifemin geçerli olmadığını söyledim. Bana böyle bir şey sorulup sorulmadığını, bilgim olmadığını, sorulsaydı elbette teyit edecek olduğumu söyledim. Beyefendi haklı olduğumu, yetkililerle görüşüp dönüş yapacağını iletti. Sağ olsun döndü de.

Ancak; Turkcell gibi koca kurumsal en güvendiğimiz firmalardan birinin yanıtı şu oldu: Müşteri temsilcileri bu konuda bilgi vermek zorunda değilmiş! Kurumun politikası böyleymiş. Bu hangi akla mantığa sığan bir hizmet anlamam mümkün değil. Ben ne olması nasıl olması gerektiğini bilmediğim, bana söylenmeyen bir taahhüdü nasıl yapabilirim? Bir yetkili bana bunu açıklasın!

Tarifeye geçerken, ''yalnız ben taahhüt edeyim de geçerli olsun'' mu demeliydim?

Ayda toplasan sadece 2-3 saat görüşme belki yapan, SMS-mobil internet kullanmayı bile bilmeyen emekli kadına o paraları ödetiyorsunuz.

Turkcell'e duyulan güven ve saygı bitmiştir. Yazıklar olsun.

Turkcell Logo
Turkcell26 Kasım 2020 20:51

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
Turkcell28 Kasım 2020 08:49

Değerli Müşterimiz, Yaptığımız tüm kampanyalarda amacımız müşterilerimize avantajlar sunabilmektir. Sizlerin beklentilerinizi göz önünde tutarak sürekli kampanyalarımızda ve tarifelerimizde güncellemeler yapıyoruz. Her kampanyamız belirli kurgular ile sunulmakta ve koşullarını sağlayan müşterilerimiz faydalanabilmek için başvuru yapabilmektedir. Size özel kampanyalarımızı Dijital Operatör uygulamasından inceleyebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Dilerseniz 0532 757 22 22 numaralı hattımızı ücretsiz arayarak mevcut tarife ve kampanyalarımızla ilgili bilgi alabilir, dilerseniz yeni tarife ve kampanyalarımıza abone olabilirsiniz. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler