Turkcell Ayıplı Ürün Satışı

Gürdal Gürdal2 hafta önce

17.06.2020 tarihinde Turkcell bayisine giderek 5+3 GB internet 750 dakika tarifesine kullandığım diğer operatörden verim alamadığımdan taahhüdüm bitmemesine rağmen sırf bu tarifeden faydalanmak için geçiş yaptım. Bayi tarifenin 19.06.2020 tarihinde son bulacağını söyledi ve işlemi hemen başlatalım dedi. Bende kabul ettim ve hattı aldım. 19.06.2020-15.25 de geçiş oldu ama sadece 5 GB internet geldi. Bayiye gidip sordum 3 GB niye yok diye bilmiyoruz dediler. Sonra bir yerleri aradılar ve görüşme esnasında bizim bilgimiz yok, o zaman müşteri hizmetlerini arayıp bayi hatası desin mi dediler ve sonra bana aynı bunları yine söylediler. Sonra bayiden çıktım ve müşteri hizmetlerini aradığımda tarife geçiş tarihi bittiği güne geldiğinden faydalanamazsınız denildi. Ben 17'sinde başvurdum 19 unda değil dememe rağmen yapacak bir şey yok denildi. 

Benim sözümle bir arkadaşta 2 hattını Turkcell'e geçirdi onda da aynı sorun oldu. Madem 19 unda bitiyordu o zaman geçişi yapmayıp bize bilgi verilebilirdi ama Turkcell resmen müşteri kazanma adına bizi mağdur etti. Hakkımızı vermemekte de ısrarcı. Hat geçişi 4 gün oluyorsa 19 undan önce geçiş olamayacak bu tarifeden yararlanamazsınız denilmedi. Bir de müracaat tarihini baz almıyorlarmış geçiş tarihine bakıyorlarmış. Hem eski operatörün taahhüdü bitmeden geçiş yapıp ceza yedik hem de istediğimiz tarifeye geçemedik. Böyle büyük bir GSM firmasının insanları anlamaz yerine koyması inanılır gibi değil. Geçişlerde müracaat tarihi baz alınması gerekirken tarifeye en son geçiş tarihini baz alıyorlarmış. Arkadaş o zaman unda geçiş son ise inde müracaat alma işlemini sonlandır. Bayi çalışanları bile ne yaptığından habersiz. Bizim de haberimiz yok anlık tarife geliyor bir anda sonlandırıyorlar diyorlar. Bir de müracaatı artık dijital aldıklarından sözleşmeyi bile okuyamıyorsunuz. Artık neye imza attık Allah bilir. Ama hakkımızı aramaya devam edip Hakem Heyeti'ne gideceğiz ve sonucunu olumlu da olsa olumsuzda olsa tüm mecralarda dillendireceğiz.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 2 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Gürdal 1 hafta önce  

    6 günde Turkcell gibi kurumsal bir firma halen bir çözüm bulamadı. Sözleşmede vaat edilen internet kullanım hakkım halen bana verilmedi. Sadece iki ya da üç kez ilgileniyoruz, değerlendirme yaparsanız daha da hızlandırırız diye mesaj geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler